مجلس بار دیگر با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها مخالفت کرد

به روز شده:  14:03 گرينويچ - سه شنبه 05 فوريه 2013 - 17 بهمن 1391
مجلس و دولت

ظاهرا مجلس و دولت بر سر عیدی به مردم به توافق رسیدند اما اختلاف در مورد فاز دوم هدفمندی یارانه ها همچنان برجاست

مجلس با اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها مخالفت کرده و برخی کارشناسان در مورد نتایج پرداخت عیدی به قشرهای کم درآمد هشدار داده اند.

روز سه شنبه، ۱۷ بهمن (۵ فوریه)، جلسه غیرعلنی مجلس تشکیل شد تا نتیجه نشست‌های مشترک قوه مقننه و قوه مجریه را بررسی کند. رئیس مجلس گزارش این نشست‌ها را که برای بررسی مسایل اقتصادی و معیشتی مردم تشکیل شده بودند، به اطلاع نمایندگان رساند.

به گزارش خبرگزاری فارس، مجلس و دولت با برگزاری هشت نشست مشترک، نحوه ساماندهی شرایط معیشتی مردم را بررسی کرده اند.

براساس همین گزارش، در جلسه غیرعلنی روز سه شنبه، آقای لاریجانی گفت که با وجود برنامه جدی دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها، مجلس در شرایط فعلی با این موضوع مخالف است.

مجلس با تصویب قانونی، اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را در سال جاری شمسی متوقف کرده اما دولت خواستار اجرای این فاز بوده است. در صورت اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، بخش دیگری از یارانه ها به خصوص یارانه حامل های انرژی حذف می شود که افزایش بهای این اقلام را در پی دارد. همزمان، دولت در نظر دارد مقدار یارانه نقدی پرداختی را افزایش دهد.

مخالفان اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها نگران آن بوده اند که افزایش بهای حامل های انرژی همراه با افزایش قابل توجه در نقدینگی، باعث تشدید تورم قیمت ها شود که در حال حاضر نیز به سطح کم سابقه ای رسیده است.

احمدی نژاد، لاریجانی، خامنه ای

احمدی نژاد از آیت الله خامنه ای به خاطر برگزاری نشست مشترک دولت و مجلس سپاسگزاری کرده است

هفته گذشته، منابع خبری اعلام کردند که در جلسات مشترک مجلس و دولت، پیشنهاد محمود احمدی نژاد برای "کمک" یارانه ای نوروز به طبقات کم درآمد جامعه مورد موافقت قرار گرفت و قرار است این عیدی تا اواسط اسفندماه به هفت دهک پائین جامعه پرداخت شود.

پیشتر، خبرگزاری فارس و ایسنا گزارش کرده بودند که آقای احمدی نژاد در جلسه هیات دولت از آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، برای برگزاری جلسات مشترک دولت و مجلس سپاسگزاری کرده و به نقل از آیت الله خامنه ای گفته است که هدفمندی یارانه ها اجرا و به مردم کمک جبرانی هم داده شود.

وی گفت هدف از پرداخت این مبلغ، جبران فشاری است که تورم قیمت ها بر قشرهای کم درآمد جامعه وارد کرده است.

فشار تورمی "عیدانه"

در پی این گزارش، برخی رسانه ها گزارش کردند که دولت و مجلس بر سر برداشت دو میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای حمایت از اقشار کم درآمد توافق کرده اند و تخمین زدند که این مبلغ میان پانزده میلیون خانوار توزیع خواهد شد.

آقای احمدی نژاد اظهار داشته است که مجلس و دولت بر سر پرداخت "کمک جبرانی" به توافق رسیده اند اما از اعلام میزان آن خودداری کرده و از همه خواسته است که از گمانه زنی در این مورد بپرهیزند.

با اینهمه، برخی منابع خبری پیش بیتی کرده اند که میزان کمک پرداختی به حدود ۷۰ تا ۱۲۰ هزار تومان برای هر نفر می رسد و ممکن است برای برخی اشخاص، از جمله افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، این مبلغ بیشتر باشد.

پمپ بنزین

افزایش بهای سوخت و میزان یارانه نقدی در فاز دوم قانون هدفمندی باعث نگرانی درباره تشدید تورم شده است

براساس برخی گزارش ها، قرار است این مبلغ به شکل غیرنقدی و به صورت کالا در اختیار مشمولان طرح قرار گیرد.

صندوق توسعه ملی براساس قانون پنجم توسعه در سال ۱۳۸۹ تاسیس شد. طبق اساسنامه صندوق، قرار بوده است دست کم ۲۰ درصد از عواید حاصله از صادرات نفت و گاز و فراورده‌های نفتی در این صندوق حفظ شود و به صورت اعتبار، در اختیار بنگاه های غیر دولتی - شامل خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی - قرار گیرد.

در مورد طرح کمک جبرانی، برخی از کارشناسان هشدار داده اند که با توجه به شرایط تورمی، هزینه کردن این مبلغ صرفا باعث افزایش نقدینگی می شود و با تشدید تورم قیمت ها، در نهایت فشار بیشتری را بر طبقات کم درآمد وارد می آورد.

روز سه شنبه، وب‌سایت اتاق بازرگانی، صنایع و معادن تهران سخنان یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق تهران را منتشر کرد که پرداخت "عیدانه ۷۰ هزار تومانی" را باعث تشدید تورم دانسته است.

آقای آل اسحاق که در نشست هیات نمایندگان اتاق تهران سخن می گفت پیش بینی کرد که هزینه عیدی دولت به مردم به حدود شش هزار میلیارد تومان می رسد و تخمین زد که وارد کردن این مقدار پول در اقتصاد ایران، نرخ تورم را شش تا هفت درصد افزایش می دهد.

رئیس اتاق بازرگانی تهران شمار افزاد دریافت کننده ۷۰ هزار تومان عیدی را حدود شصت میلیون نفر تخمین زد و افزودکه برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، نفری ۹۰ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

وی ابراز امیدواری کرد که "مسئولات بار تورمی آن را در نظر بگیرند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.