'زیان خودروسازان ایرانی به سه هزار میلیارد تومان می‌رسد'

به روز شده:  16:06 گرينويچ - جمعه 08 فوريه 2013 - 20 بهمن 1391
خودروسازی

خودروسازان با مشکلات متعددی رو به رو هستند و تولید خودرو امسال نصف شده است

در حالی که دولت ایران به خودروسازان داخلی اجازه داده تا خودروهای تولیدی خود را با قیمتی نزدیک به قیمت بازار آزاد بفروشند، شرکت های خودروسازی از نحوه قیمت گذاری خودروها ناراضی اند و می گویند زیاندهی آنها در پایان سال به سه هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

محمدرضا نجفی منش عضو هیات مدیره انجمن سازندگان قطعات خودرو به خبرگزاری مهر گفته که با وجود اصلاح قیمت ها خودورسازان با زیان مواجه هستند و "پیش بینی می شود تا پایان سال، حدود سه هزار میلیارد تومان زیان داشته باشند."

آقای نجفی منش دلیل این زیاندهی هنگفت را تعیین غیر واقعی قیمت ها عنوان کرده و گفته که "تولید کنندگان (خودرو) مدام این صنعت را با زیان پیش برده اند اما به دلیل این که مدیران عامل دو خودروسازی بزرگ کشور دولتی هستند، جای اعتراض به رویه دولت را نداشتند."

خودروسازان از مدت‌ها پیش با مشکل کمبود نقدینگی رو به رو هستند و تلاش‌های آنها برای تامین پول مورد نیاز با شکست رو به رو شده است. برای همین هم دولت پنج ماه پیش به خودروسازان اجازه داد بین ده تا ۱۸ درصد قیمت خودروهای تولیدی خود را افزایش دهند اما این اقدام تاثیر چندانی بر وضعیت خودروسازان نداشت.

تولید خودرو در ایران در سال گذشته بیشتر از یک و نیم میلیون دستگاه بوده اما گزارش‌ها نشان می دهد که به دلیل مشکلاتی نظیر کمبود نقدینگی، افزایش قیمت ارز و تحریم ها امسال تولید خودرو تقریبا نصف شده است.

با کاهش عرضه خودرو و بالارفتن قیمت ارز، قیمت انواع خودرو در ماه‌های اخیر به شدت افزایش پیدا کرد و خودروسازان اصرار داشتند که خودروهای خود را به قیمت بازار آزاد در بازار بفروشند نه قیمتی را که دولت برای آنها تعیین کرده است.

برای همین هم دولت سرانجام سه هفته پیش ناچار شد مجوز افزایش قیمت خودروهای داخلی صادر کند و خودروسازان بتوانند خودروهای خود را به قیمت هایی نزدیک به قیمت بازار بفروشند.

البته اکنون سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مسئول تعیین قیمت خودروهای داخلی است ولی آقای نجفی منش می گوید "خودروسازان به این مصوبه دولت و چگونگی قیمت‌گذاری اعتراض دارند."

آقای نجفی منش می گوید که "بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه اگر دولت قیمت تعیین می کند و تولیدکنندگان به زیان بر می خورند باید دولت زیان آنها را جبران کند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.