دولت ایران به هر ایرانی '۷۰ هزار تومان عیدی می‌دهد'

به روز شده:  18:47 گرينويچ - دوشنبه 11 فوريه 2013 - 23 بهمن 1391

اقتصاد ایران در ماه‌های اخیر با مشکلات زیادی روبرو شده

ارسلان فتحی‌پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران، امروز ۲۳ بهمن (۱۱ فوریه) خبر داده که دولت ایران برای "جبران گرانی ها و کمک به کاهش مشکلات اقتصادی مردم" به ۷۳ میلیون ایرانی ۷۰ هزار تومان عیدی می‌دهد.

آقای فتحی‌پور گفته که مبلغ عیدی، برای افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی ۹۰ هزار تومان است.

به گفته او بودجه این پرداخت، ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار است که دولت آن را از محل صندوق توسعه ملی تامین می‌کند و بعدا معادل همین مبلغ را از طریق بودجه سال ۱۳۹۲ باز می گرداند.

آقای فتحی‌پور افزوده که پیشنهادهای دیگر، مانند توزیع کالای کوپنی که پیش از این مطرح شده بود، منتفی شده‌اند.

پیش از این محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور ایران، خبر داده بود که تا آخر بهمن یا نیمه اسفند کمکی مالی به خانواده‌های ایرانی پرداخت می‌شود.

بنا به گفته نمایندگان مجلس ایران، بناست که عیدی پرداختی، "توسط نظام پرداخت یارانه و فقط به حساب سرپرست خانواده‌ها واریز شود."

در ماه‌های گذشته اقتصاد ایران با مشکلات فراوانی روبه‌رو شده و ارزش ریال ایران در برابر ارزهای خارجی به شدت سقوط کرده است.

در این مدت، از طرفی تحریم‌های گسترده‌ ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه صنعت نفت و نظام بانکی ایران، دسترسی این کشور به ذخایر ارزی را به شدت محدود کرده و از طرف دیگر، اجرای سیاست خصوصی‌سازی در قالب اصل ۴۴ و همچنین حذف سوبسیدها در قالب طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، به تعطیلی برخی صنایع و بالا رفتن قیمت‌ها انجامیده است.

مقامات ایرانی بر سر دلایل مشکلات اقتصادی اتفاق نظر ندارند. در حالی که برخی مقام های دولتی بر نقش تحریم‌ها در بروز مشکلات تاکید دارند، منتقدان محافظه کار دولت می‌گویند دولت از تحریم‌ها برای توجیه ضعف عملکرد اقتصادی خود استفاده می‌کند.

ارسلان فتحی‌پور در بخشی دیگر از اظهارات امروز خود با انتقاد از تاخیر دولت در ارائه لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ گفته است که دولت باید ۱۵ آذر این لایحه را تحویل مجلس می‌داد.

آقای فتحی‌پور افزوده که مجلس اجازه دارد تا یک چهارم مبلغ بودجه را تا پیش از تصویب قانون بودجه در اختیار دولت بگذارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.