اظهار نظرهای آمریکایی‌ها باعث سقوط بازارهای مالی شد

به روز شده:  00:00 گرينويچ - جمعه 22 فوريه 2013 - 04 اسفند 1391
بازار بورس نیویورک

بازار بورس نیویورک، در روز پنجشنبه با سقوط مواجه شد

در پی هشدار مقام های بانک مرکزی آمریکا درباره "پیامدهای بی‌ثبات کننده" ارائه مشوق های اقتصادی توسط دولت این کشور، شاخص سهام در بازارهای مالی جهانی سیر نزولی را طی کرده است.

در نشست اخیر بانک مرکزی آمریکا اعلام شده است که طرح خرید اوراق قرضه تا سقف ۸۵ میلیارد دلار در ماه را حفظ خواهد کرد.

شاخص سهام در بازارهای مالی آمریکا که روز چهارشنبه، بیشترین کاهش را ظرف سال اخیر ثبت کرده بود، روز پنجشنبه باز هم تنزل کرد.

شاخص سهام در بازارهای مالی اروپا نیز کاهش یافت.

ترکیدن حباب

اظهارات مدیران بانک مرکزی آمریکا، این نگرانی را ایجاد کرده که این نهاد پیش از موعد پیش بینی شده، برنامه خرید اوراق قرضه را متوقف کند.

با خرید اوراق قرضه، بانک مرکزی ایالات متحده نرخ بهره را پائین نگه داشته و به این ترتیب هزینه وام های مسکن و سایر وام ها را مهار کرده است.

اما دستور جلسه نشست مدیران بانک مرکزی در ماه ژانویه نشان می دهد که بعضی از این مدیران درباره اثرات تورمی و آثار منفی که ادامه این سیاست می تواند بر ثبات بازارهای مالی بر جای گذارد، ابراز نگرانی کرده اند.

در ظرف هفته های اخیر، طرح خرید اوراق قرضه یکی از دلایل اصلی افزایش بهای سهام در بارارهای مالی آمریکا بوده و در نتیجه، نشانه هایی مبنی بر قطع پیش از موعد این طرح، بر قیمت سهام اثر منفی داشته است.

در بازار وال استریت نیویورک، شاخص سهام بازار داو جونز روز چهارشنبه ۱۰۸/۱۳ واحد و روز پنجشنبه ۴۶/۹۲ واحد دیگر تنزل یافت.

در آسیا، شاخص سهام نیکی ژاپن با ۲۲۵ واحد یا ۱.۴% کاهش به ۱۱۳۰۹/۱۳ رسید و در لندن، شاخص سهام فوتسی با ۱/۶% کاهش به ۶۲۹۱/۵۴ رسید.

این در حالیست که قیمت دلار در مقابل یورو، واحد پول اتحادیه اروپا، نیم در صد افزایش یافت و هر یورو ۱/۳۲۰۶ دلار معامله شد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.