پیش فروش سکه طلا در ایران به قیمت یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان

به روز شده:  13:49 گرينويچ - دوشنبه 25 فوريه 2013 - 07 اسفند 1391

نرخ سکه در ماههای اخیر افزایش بی سابقه ای داشته و به بیش از یک میلیون و چهار صد و پنجاه هزار تومان رسیده

پیش فروش سکه بهار آزادی از سه‌شنبه هشتم اسفند آغاز می‌شود و هر متقاضی بالای ۱۸ سال می تواند برای پنج سکه کامل بهار آزادی یا ۱۰ نیم سکه ثبت نام کند.

گزارش های رسمی می گوید که قیمت دقیق فردا و با آغاز پیش فروش‌ها اعلام خواهد شد اما به گفته محمود بهمنی رییس بانک مرکزی حدود یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان برای سکه و ۶۳۲ هزار تومان برای نیم سکه خواهد بود.

نرخ فروش سکه ۱۸ درصد پایین تر از قیمت بازار خواهد بود و متقاضیان ۶ ماه بعد از پرداخت وجه ثبت نام، سکه را دریافت می کنند. در زمان تحویل، خریداران ۶ درصد مبلغ قطعی سکه را نیز به عنوان مالیات بر ارزش افزوده خواهند پرداخت.

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی در این باره گفت: "احساس کردیم نیازهای خرد جامعه را باید پاسخ دهیم، به همین دلیل با حذف اشخاص حقوقی، تنها به اشخاص حقیقی سکه می‌دهیم که قیمت آن یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان خواهد بود."

"برای محاسبه نرخ سکه، میانگین قیمتهای چند روز گذشته" مبنا قرار گرفته است.

خریدارانی که از دریافت سکه منصرف شوند، مبلغ پرداختی خود را دریافت خواهند کرد حتی اگر قیمت زمان استرداد کمتر از یک میلیون تومان شده باشد.

بهمنی گفت با عرضه سکه بعید است قیمت آن در بازار بالاتر برود اما اگر چنین شود "این افزایش نرخ نصیب خریداران خواهد شد."

قیمت سکه در ماههای اخیر سیر صعودی داشته و امروز دوشنبه در حدود یک میلیون و ۴۵۰ هزار تومان بوده اما هدف اصلی بانک مرکزی برای پیش فروش سکه کاهش قیمت آن نبوده است.

به گفته رییس بانک مرکزی هدف "جمع آوری نقدینگی" بوده چرا که "تورم نسبت به پایان اسفند سال گذشته ۲۴.۴ درصد رشد داشته است."

"سال گذشته ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه سکه با وزن ۵۰ تن طلا به فروش رسید که پیش بینی می شود با اجرای این طرح در سال جاری حدود ۴۰ تن طلا به فروش برسد."

آقای بهمنی کاهش تورم را از مهمترین دغدغه های بانک مرکزی عنوان کرد که "در پایان سال جاری به حدود ۳۰.۶ تا ۳۱.۵ درصد" می رسد.

رییس بانک مرکزی به جز رشد پایه پولی، مسایل ارزی، کاهش تولید برخی از محصولات مصرفی به ویژه لبنیات و خودرو، تحریمها و خریدهای احتیاجی را از دلایل افزایش تورم دانست.

به عقیده محمد علی‌پور، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس پیش فروش سکه کاهش محسوسی در قیمت سکه ایجاد نمی کند اما "حداقل از نوسان قیمت‌ها و از افزایش بی‌رویه قیمت سکه" جلوگیری می کند.

برخی کارشناسان هدف بانک مرکزی را از پیش فروش سکه تامین نقدینگی برای هزینه های جاری می دانند چرا که با شدت گرفتن تحریمهای بانکی دولت در دریافت ارز برای نفت با مشکل روبروست بنابراین نفت را در مقابل طلا به فروش می رساند. به این ترتیب با فروش سکه در بازار داخلی نقدینگی مورد نیاز برای هزینه های جاری دولت تامین می شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.