لایحه بودجه 'چند دوازدهم' ایران بدون حضور احمدی نژاد تسلیم مجلس شد

به روز شده:  08:18 گرينويچ - چهارشنبه 27 فوريه 2013 - 09 اسفند 1391
احمدی نژاد و فروزنده

احمدی نژاد به جای حضور در برابر نمایندگان، فروزنده را با لایحه بودجه به مجلس فرستاد

لایحه بودجه سال آینده ایران با تاخیر و بدون حضور رئیس جمهوری تسلیم مجلس شد.

روز چهارشنبه، ۹ اسفند (۲۷ فوریه)، لطف‌الله فروزنده، معاون پارلمانی رئیس جمهوری، با حضور در جلسه علنی مجلس، لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ شمسی را در میان اعتراض برخی از نمایندگان، به محمدحسن ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس، تحویل داد.

براساس آئین‌نامه داخلی مجلس، دولت موظف است لایحه بودجه سال بعد را هر سال تا پیش از ۱۵ آذرماه به مجلس تحویل دهد و لایحه بودجه ۱۳۹۲ با ۸۴ روز تاخیر به مجلس ارسال شده است و امکان بررسی، تصویب و ابلاغ آن تا پایان سال جاری شمسی وجود ندارد. به گزارش خبرگزاری مهر، دولت همراه با لایحه بودجه سال ۱۳۹۲، لایحه بودجه سه دوازدهم را نیز به مجلس ارسال داشته است.

معمولا رئیس جمهوری شخصا برای تسلیم لایحه بودجه در مجلس حاضر می‌شود و ضمن ارائه گزارشی از شرایط اقتصادی کشور، رئوس برنامه های دولت برای سال بعد را تشریح می‌کند.

آقای احمدی نژاد روز شنبه در یک برنامه تلویزیونی گفت که بودجه سال آینده را روز چهارشنبه به مجلس ارسال می‌کند و بعدا با حضور در مجلس، درباره آن توضیح می‌دهد.

خودداری محمود احمدی نژاد از حضور در مجلس، باعث انتقاد شدید برخی از نمایندگان شد و خانه ملت - خبرگزاری مجلس - در گزارشی با عنوان "خشت اول بودجه ۹۲ خلاف برنامه پنجم گذاشته شد" این انتقادات را منعکس کرد.

به گزارش خانه ملت، عدم حضور رئیس جمهوری برای ارائه گزارش در صحن علنی مجلس "انتقادات جدی نمایندگان شاخص مجلس از جمله محمد رضا تابش، الیاس نادران، احمد توکلی، محمد قسیم عثمانی و نادر قاضی پور و دیگر نمایندگان مجلس را برانگیخت."

خانه ملت، اظهارات احمد توکلی، نماینده تهران، را منعکس کرده که با استناد به آیین نامه داخلی مجلس گفته است که "رئیس جمهور ملزم به تقدیم لایحه بودجه است و از طرف دیگر، رئیس دولت همزمان باتقدیم لایحه بودجه، گزارشی درباره پیشرفت قانون پنجم باید ارائه کند." آقای توکلی نتیجه گرفته که "آقای احمدی نژاد موظف بود که امروز به مجلس بیاید."

این نماینده مجلس افزوده است که رئیس جمهوری در حدود اختیارات و وظایفش "در برابر رهبر، ملت و مجلس مسئول است و متاسفانه عدم مسئولیت پذیری احمدی نژاد، این مشکلات را درست کرده است." به گزارش خانه ملت، احمد توکلی گفته است که "حضور نیافتن احمدی نژاد درنشست علنی امروز مجلس پس از ۳۴ سال، نوعی توهین و گردنکشی محسوب می شود."

ابوترابی فرد

ابوترابی: این تکلیف قانونی امروز انجام نمی شود

هادی حسینی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، اظهار داشته که رئیس جمهوری موظف است برای ارائه گزارش پیشرفت برنامه توسعه، هنگام ارائه بودجه در مجلس حضور یابد و با "غیرقانونی" دانستن عدم حضور آقای احمدی نژاد، گفته است که "تقدیم لایحه بودجه به مجلس بدون حضور رئیس جمهور را نباید قبول کنیم."

همچنین، نادر قاضی پور، عضو دیگر کمیسیون صنایع و معادن، با ابراز این نظر که قبول لایحه بودجه از آقای فروزنده به جای رئیس جمهوری، باید به رای نمایندگان گذاشته شود، یادآور شد که رئیس جمهوری روز گذشته برای معرفی یکی از وزیران جدید در مجلس حضور داشت و می توانست لایحه را نیز تقدیم کند. وی افزود: "نیامدن به مجلس برای تقدیم لایحه بودجه، دهن کجی به مجلس است چرا وقتی رئیس جمهور به مجلس آمد، نمایندگان دور او جمع شدند و مجلس را تضعیف کردند تا امروز این رفتار با مجلس شود."

توضیحات نایب رئیس و ابهام زمانی

محمدحسن ابوترابی فرد،نایب رئیس مجلس که در غیاب رئیس مجلس، ریاست جلسه روز چهارشنبه را بر عهده داشت، در واکنش به اظهارات نمایندگان مجلس در انتقاد از عدم حضور رئیس جمهوری برای تسلیم لایحه بودجه یادآور شد که آیین نامه داخلی مجلس، نحوه ارائه لایحه بودجه سالانه را کاملا مشخص کرده است.

توکلی

توکلی: حضور نیافتن احمدی نژاد نوعی توهین و گردنکشی محسوب می شود

وی گفت که "دولت موظف است لوایح بودجه سالانه را حداکثر تا ۱۵ آذرماه برای طی مراحل قانونی به مجلس تقدیم کند." آقای ابوترابی اظهار داشت که اگر دولت تا این مهلت نتواند بودجه سنواتی را به مجلس تسلیم کند، "موظف است لایحه بودجه چند دوازدهم را هم بدهد."

در مورد حضور رئیس جمهوری هنگام ارائه لایحه بودجه، آقای ابوترابی فرد گفت که آیین نامه داخلی مجلس تصریح دارد که دولت باید لایحه بودجه را به مجلس بدهد اما حضور رئیس جمهوری برای ارائه لایحه بودجه لزومی ندارد. وی در عین حال افزود: "ماده ۲۱۳ قانون برنامه پنجم می‌گوید به منظور حسن اجرای قانون برنامه و ارزیابی پیشرفت کشور، رئیس جمهور موظف است همزمان با ارائه بودجه سنواتی به مجلس، گزارش عملکرد برنامه پنجم را به نمایندگان ارائه کند و خلاصه‌ای از آن را در جلسه علنی به اطلاع نمایندگان برساند."

نایب رئیس مجلس نتیجه گرفت که تذکر نمایندگان در مورد عدم حضور رئیس جمهوری وارد است و افزود: "بایستی امروز رئیس جمهور گزارش عملکرد برنامه پنجم طی سال ۹۱ را به مجلس ارائه می‌کرد اما این تکلیف فانونی امروز انجام نمی‌شود."

در مورد محتوای بودجه سال ۱۳۹۲ جزئیاتی در دست نیست اما به نوشته خانه ملت، پس از چاپ و توزیع لایحه بودجه و سخنرانی دو مخالف و دو موافق، کلیات لایحه به رای گذاشته می‌شود و در صورت تصویب، در دستور جلسه علنی قرار می گیرد.

حسینی

حسینی: تقدیم لایحه بودجه به مجلس بدون حضور رئیس جمهور را نباید قبول کنیم

این گزارش می‌افزاید که در وقت رسیدگی به لایحه بودجه، ابتدا پیشنهاد نمایندگان در مورد "چند دوازدهم" بودن بودجه مطرح می شود و در صورتی که این پیشنهادها تصویب نشود، نسبت به عدد "چند دوازدهم" پیشنهادی دولت رای گیری می‌شود. به این ترتیب، با وجود اینکه آقای احمدی نژاد از ارسال بودجه سه دوازدهم به مجلس سخن گفته، تا تصویب این پیشنهاد، هنوز مشخص نیست که قانون بودجه سال ۱۳۹۲ چه مدت از سال آینده را در بر خواهد گرفت.

حکم دومین دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در روز ۱۲ مرداد سال ۱۳۸۸ امضا شد و قاعدتا دولت جدید تا مرداد سال آینده به کار ادامه خواهد داد اما معلوم نیست که در صورت تصویب لایحه بودجه سه دوازدهم، مبنای قانونی منابع و هزینه های دولتی در چند هفته پایانی عمر این دولت و بقیه سال آینده چه خواهد بود و قرار است بودجه تکمیلی سال آینده در چه زمانی تدوین و تصویب شود.

بودجه‌های چند دوازدهمی معمولا در شرایط اضطراری به کار می رود که دولت ها، به دلیل عدم اطمینان از دریافت عواید دولتی در موعد مقرر یا ناممکن بودن تدوین و تصویب بودجه سالانه، به آن متوسل می شوند. از آنجا که دولت نمی تواند بدون مجوز قوه مقننه به کسب درآمد و هزینه کردن آن مبادرت کند، در شرایطی که تصویب لایحه بودجه سالانه ممکن نباشد، ناگزیر است مصوبه مجلس را برای عملیات مالی خود در کوتاه مدت کسب کند.

معمولا در چنین شرایطی، دولت لایحه ای را به مجلس تسلیم می کند که در آن، به دولت اجازه داده می شود تا زمان تصویب بودجه سالانه، برای مدتی محدود، منابع مالی لازم را کسب و هزینه کند و از آنجا که مدت مورد نظر معمولا دو یا سه ماه بیشتر نیست، چنین مصوبه ای را بودجه "دو دوازدهم یا سه دوازدهم" می خوانند.

توسل به این نوع بودجه، نشانه عدم ثبات و فقدان سیاست اقتصادی است و معمولا دولت‌ها از استفاده از آن اکراه دارند. با اینهمه، به دلیل تاخیر دولت ایران در ارائه لایحه بودجه در سال های گذشته، استفاده از این نوع بودجه در جمهوری اسلامی بدون سابقه نبوده است.

بودجه چند دوازدهم زمانی

لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ در حالی به مجلس ارائه می شود که بسیاری از کارشناسان، شرایط اقتصادی کنونی ایران را بحرانی توصیف کرده و با هشدار درباره تبعات جدی این وضعیت، انتظار داشته‌اند که نهادهای مختلف جمهوری اسلامی سیاست‌های مناسب و قاطعی را برای مقابله با این وضعیت اتخاذ کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.