وزیر اقتصاد ایران: کاهش فشار تحریم ها و ترمیم ذخایر ارزی، نرخ دلار را کاهش داد

به روز شده:  11:58 گرينويچ - سه شنبه 05 مارس 2013 - 15 اسفند 1391

گزارش ها از ایران حاکی از کاهش قیمت سکه و ارزهای خارجی از جمله دلار آمریکا در بازار تهران است

شمس الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران یکی از دلایل از کاهش قیمت ارز را کاهش فشار تحریم ها عنوان کرده است.

آقای حسینی روز سه شنبه پانزدهم اسفند (پنجم مارس) گفته "کاهش برخی از التهابات ناشی از فشارهای تحریم، ترمیم ذخایر ارزی کشور و افزایش چند برابری عرضه ارز توسط بانک مرکزی از دلایل افت قیمت ها در بازار ارز است."

وزیر اقتصاد ایران در همایش اقتصاد مقاومتی سخنرانی کرده است. اقتصاد مقاومتی اصطلاحی است که مقام های جمهوری اسلامی ایران در توصیف برنامه ها و سیاست هایشان در برابر تحریم های گسترده قدرت های غربی به کار می برند.

طی روزهای گذشته قیمت برخی از ارزهای عمده همچون دلار آمریکا در بازار تهران کاهش یافته است. بسیاری از کارشناسان مستقل اقتصادی، دلیل عمده کاهش قیمت ارز از جمله دلار آمریکا را واکنش روانی بازار به مثبت توصیف شدن مذاکرات اتمی اخیر میان ایران و شش قدرت جهانی توصیف کرده اند.

"مرکز مبادلات ارزی ایران تقاضای فصلی در پایان سال خورشیدی را پاسخ داده و عملکرد آن نشان می دهد که روز ۱۴ اسفند موفق ترین روز عملکرد مرکز مبادلات ارزی بوده است"

سخنگوی مرکز

بی رغبتی به واردات کالا و در نتیجه عدم تقاضای ارز از سوی واردکنندگان بخش خصوصی به دلیل گران تمام شدن کالای وارادتی از دلایل مهم دیگر کاهش قیمت ارز عنوان شده است.

با این همه صمد کریمی، سخنگوی مرکز مبادلات ارزی ایران گفته است که این مرکز تقاضای فصلی در پایان سال خورشیدی را پاسخ داده و عملکرد آن نشان می دهد که روز ۱۴ اسفند موفق ترین روز عملکرد مرکز مبادلات ارزی بوده است.

بر اساس گزارش های دریافتی از ایران، هردلار آمریکا در این روز به کاهشی در حدود صد تومان نسبت به روز گذشته خود، کمتر از ۳ هزار و ۳۵۰ تومان معامله شد.

مرکز مبادلات ارزی ایران اوایل پاییز سال جاری خورشیدی و پس از سقوط چشمگیر ارزش ریال راه اندازی شد. در این مرکز ارز حاصل از صادرات نفت و محصولات پتروشیمی به بعضی واردکنندگان با قیمتی ۲ درصد ارزانتر از بازار فروخته می شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران یکی از دلایل از کاهش قیمت ارز را کاهش فشار تحریم ها عنوان کرده

وارداتی دارو و غذا ارز دولتی می گیرند و منباع مالی آن از سوی این مرکز تأمین نمی شود.

دولت ایران طی شش ماه اخیر تلاش کرده قیمت ارز در این مرکز را مبنای قیمت ارز کالاهای وارداتی (به غیر از دارو و غذا) قرار دهد.

سخنگوی مرکز مبادلات ارزی ایران روز پانزدهم اسفند (پنجم اسفند) همچنین گفته تعیین تکلیف تعهدات ارزی بانک ها از اقدامات تاثیرگذار در کاهش قیمت ارز بوده است.

بانک مرکزی ایران روز سوم اسفند بخشنامه تعیین تکلیف تعهدات ارزی به بانک ها را ابلاغ کرد.

"بانک مرکزی ایران در ماه های اخیر تحت فشار شدیدی قرار گرفته و تحریم های بین المللی، به خصوص تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا انتقال درآمدهای نفتی به داخل کشور را به شدت محدود کرده است"

بر اساس این بخشنامه، فروش ارز جهت باز پرداخت تسهیلات اعطایی به تسهیلات گیرندگان از طریق بانک توسعه و تجارت (اکو)، بانک جهانی، بانک توسعه اسلامی و منابع بانک ها به نرخ مبادله ای از طریق مرکز مبادلات ارزی کشور انجام خواهد شد.

یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بارزگانی و صنایع و معاون ایران از این بخشنامه استقبال کرده و گفته اگر این بخشنامه اجرایی شود "بسیاری از نگرانی ها مرتفع خواهد شد."

آقای آل اسحاق گفته اگر جاده های اصلی به چالش کشیده شود، جاده های فرعی که مستعد حضور بخش خصوصی است، می توانند با تمام قدرت وارد صحنه شوند."

بانک مرکزی ایران در ماه های اخیر تحت فشار شدیدی قرار گرفته و تحریم های بین المللی، به خصوص تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا انتقال درآمدهای نفتی به داخل کشور را به شدت محدود کرده است.

این موضوع به کاهش درآمدهای ارزی و افزایش چشمگیر قیمت آن در برابر ریال انجامیده است.

افزایش بهای ارز با افزایش شدید نرخ تورم و کاهش قدرت خرید مردم ایران همراه بوده و به نگرانی در مورد تبعات اجتماعی و سیاسی این روند دامن زده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.