مخالفت مجلس ایران با افزایش یارانه نقدی در بهار ۱۳۹۲

به روز شده:  16:52 گرينويچ - سه شنبه 12 مارس 2013 - 22 اسفند 1391
جزئیات بودجه

نمایندگان مجلس با افزودن چند بند هر نوع پرداخت نقدی و افزایش یارانه را در سه ماه نخست سال آینده ممنوع کردند

نمایندگان مجلس ایران هنگام تصویب جزئیات بودجه سه ماه اول سال ۱۳۹۲، افزایش یارانه نقدی و پرداخت سود سهام عدالت را در بهار ممنوع کردند.

نمایندگان بر اساس بندی که به لایحه بودجه دولت اضافه کردند، پرداخت سود سهام عدالت و افزایش یارانه نقدی را بیش از آنچه در سال ۱۳۹۱ پرداخت می‌شد، غیرقانونی اعلام کرده‌اند.

بر اساس این بند از لایحه بودجه سه دوازدهم، رعایت نکردن این قانون، تصرف غیرقانونی در اموال عمومی دولت محسوب خواهد شد.

کلیک کلیات لایحه بودجه سه دوازدهمی دو روز پیش تصویب شد و امروز سه شنبه ۲۲ اسفندماه، مجلس جزئیات این لایحه را بررسی کرد.

دولت محمود احمدی‌نژاد برای سه ماه نخست سال آینده، بودجه ۴۵ هزار میلیاردتومانی پیشنهاد داده بود که مجلس با ۴۱ هزار میلیارد تومان آن موافقت کرده است.

نمایندگان با گنجاندن بندی دیگر در لایحه بودجه سه ماهه، هر نوع پرداخت مازاد بر مبلغ تعیین شده، دریافت علی الحساب، تنخواه و استقراض را در سه ماه آینده ممنوع کردند.

به این ترتیب، نمایندگان در سه ماه اول سال آینده که دوران حساس پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران است، هر نوع پرداخت نقدی اضافه توسط دولت را محدود کرده‌اند.

بودجه سه دوازدهم بر اساس بودجه سه ماه نخست سال ۱۳۹۱ نوشته شده است.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در اعتراض به رقمی که در بودجه برای این شورا درنظر گرفته شده به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است با این بودجه شورای نگهبان نمی‌تواند وظایف نظارتی خود را در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده انجام دهد.

شورای نگهبان کمتر از یک هفته فرصت دارد تا بودجه سه دوازدهمی را تأیید کند.

دولت لایحه بودجه سه دوازدهم (تصویب بودجه برای سه ماه اول سال آینده) را به این دلیل به مجلس برد که با کلیک تأخیری بی‌سابقه نتوانست لایحه بودجه سال آینده را در مهلت قانونی به مجلس برساند. طبق قانون آخرین مهلت برای ارائه بودجه ۱۵ آذرماه بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.