شورای نگهبان بودجه سه دوازدهم مصوب مجلس ایران را رد کرد

به روز شده:  14:59 گرينويچ - چهارشنبه 13 مارس 2013 - 23 اسفند 1391
کدخدایی

به گفته آقای کدخدایی، در مصوبه کنونی هزینه انجام وظیفه انتخاباتی شورای نگهبان پیش بینی نشده است

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در ایران اعلام کرد که این شورا بودجه سه دوازدهم سال ١٣٩٢ مصوب مجلس را رد کرده است.

آقای کدخدایی امروز چهارشنبه ٢٣ اسفند (١٣ مارس) گفت که مصوبه مذکور مورد بررسی این شورا قرار گرفته و به دلیل مغایرت آن با قانون اساسی، برای رفع ایراد به مجلس بازگردانده شده است.

روز گذشته، نمایندگان مجلس لایحه بودجه سه دوازدهم سال آینده شمسی را تا سقف ٤٥ هزار میلیارد تومان تصویب کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - آقای کدخدایی در توضیح ایرادات شورای نگهبان گفته است که مصوبه مجلس منابع لازم برای تدارک برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را پیش بینی نکرده است و در نتیجه، با اصل ١٩٢ قانون اساسی مغایرت دارد.

به گفته سخنگوی شورای نگهبان، اصل ١٩٢ قانون اساسی مقرر می دارد که انتخاب رئیس جمهوری جدید باید حداقل یک ماه قبل از پایان دوره ریاست جمهوری قبلی انجام شده باشد. وی افزوده است که کارهای اصلی مربوط به برگزاری انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری باید در سه ماه اول سال آینده صورت گیرد و هزینه‌های آن نیز پرداخت شود.

از آنجا که بودجه سه دوازدهم معمولا بر مبنای هزینه های انجام شده در سال پیش تهیه می شود، هزینه انتخابات ریاست جمهوری طبیعتا در مصوبه سال آینده هم منظور نشده است.

مغایرت با قانون اساسی

آقای کدخدایی گفته است که برای انطباق مصوبه مجلس با قانون اساسی، لازم است که هزینه‌های مربوط به انتخابات در سه ماه اول سال آینده به صورت ردیف خاص خود در مصوبه بودجه منظور شود "والا مغایر قانون اساسی است."

مجلس

از نمایندگان مجلس خواسته شده مصوبه خود را با توجه به ایرادات شورای نگهبان اصلاح کنند

سخنگوی شورای نگهبان پیش از این هم نبود منابع لازم برای تدارک انتخابات را مانع فعالیت شورا در زمینه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خوانده و گفته بود که با مصوبه مجلس، "شورای نگهبان نمی تواند وظایف نظارتی خود در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده را که در ٢٤ خرداد برگزار می شود انجام دهد."

روز گذشته، مجلس ایران لایحه بودجه سه ماه اول سال آینده را با ١٨٨ رای موافق، ٢٣ رای مخالف و ١٦ رای ممتنع تصویب و برای بررسی و تایید، برای شورای نگهبان ارسال کرد.

طبق آئین نامه داخلی مجلس، انتظار می رفت که دولت لایحه بودجه سال ١٣٩٢ را حداکثر تا اواسط آذرماه سال جاری برای بررسی و تصویب به مجلس ارسال کند، اما این لایحه با حدود سه ماه تاخیر، در روز ٩ اسفندماه همراه با لایحه بودجه سه دوازدهم به مجلس رسید.

رئیسان جمهوری ایران معمولا برای ارائه لایحه بودجه و شرح گزارش وضعیت اقتصادی سال، شخصا در مجلس حاضر می شوند، اما لایحه سال ١٣٩٢ را یکی از معاونان رئیس جمهوری به مجلس تحویل داد که اعتراض برخی از نمایندگان را برانگیخت.

دومین دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، در مردادماه سال آینده پایان می یابد و قاعدتا رئیس جمهوری آینده باید از آن تاریخ، کار خود را آغاز کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.