عسگراولادی: سرمایه‌گذاری چین در ایران کاهش یافته است

به روز شده:  15:42 گرينويچ - جمعه 15 مارس 2013 - 25 اسفند 1391
اسدالله عسگراولادی

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین سال سختی را برای اقتصاد ایران پیش‌بینی کرده است

اسدالله عسگراولادی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین از کاهش سرمایه‌گذاری چینی‌ها در ایران خبر داد.

آقای عسگراولادی به ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، گفته است تا دو سال پیش، سرمایه‌گذاری چین در ایران به مرز دو تا سه میلیارد دلار رسیده بود، اما سال ۲۰۱۲ با کاهش این روند، حجم سرمایه‌گذاری چین در ایران به ۴۰۰ میلیون دلار رسید.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به ادامه تحریم‌ها "سال سختی" را برای اقتصاد ایران پیش‌بینی کرد.

به گفته آقای عسگراولادی، در سه ماه نخست سال ۱۳۹۲ "دعواهای انتخاباتی" مسائل اقتصادی را به حاشیه خواهد برد.

چین از مدافعان ایران در مناقشات هسته‌ای و یکی از مهم‌ترین شرکای اقتصادی ایران در دور زدن تحریم‌هایی است که علیه پرونده هسته‌ای ایران وضع شده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین چند روز پیش گفته بود حجم مبادلات دو کشور از ۴۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۱ میلادی به ۳۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۲ رسیده است.

آقای عسگراولادی مشکلات بانکی دو کشور را دلیل اصلی کاهش مبادلات تجاری ایران و چین اعلام کرده بود.

سخت‌تر شدن تحریم‌های مالی آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران، مبادلات بانکی ایران با جهان را تا اندازه بی‌سابقه‌ای محدود کرده است. این تحریم‌ها باعث شده، تاجران ایرانی نتوانند برای واردات کالا اسناد اعتباری باز کنند.

همچنین از بهار ۱۳۹۱ با آغاز تحریم‌های نفتی اروپا، واردات ایران بیشتر به سمت مشتری‌های نفت متمایل شد، تا این کشور بتواند بدون نیاز به خرید ارز رایج، با درآمد فروش نفت، کالا وارد کند.

بر اساس تازه‌ترین آمار گمرگ، ایران از اول فروردین تا پایان بهمن ماه سال جاری، در مجموع چهار میلیارد و ۸۲۷ میلیون دلار محصولات غیرنفتی به چین صادر کرده که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۳ درصد کاهش داشته است.

حجم صادرات غیرنفتی ایران در مدت مشابه سال قبل، بیش از چهار میلیارد و ۹۶۹ میلیون دلار بوده است.

در مقابل، حجم واردات ایران از چین نسبت به سال قبل ۱۰ درصد افزایش یافته است.

ایران در ۱۱ ماه اول سال ۱۳۹۱ حدود هفت میلیارد و ۱۶۰ میلیون دلار کالا از چین وارد کرده است؛ در حالی که سال ۱۳۹۰ میزان واردات شش میلیارد و ۵۰۸ میلیون دلار بوده است.

حجم مبادلات ایران و چین بیشتر از میزان ثبت شده در آمار گمرگ ایران است؛ چرا که بخش مهمی از واردات ایران از طریق امارات متحده عربی وارد کشور می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.