قبرس؛ طرح نجاتی که نجات نمی‌دهد؟

به روز شده:  13:04 گرينويچ - دوشنبه 25 مارس 2013 - 05 فروردین 1392
مقامات اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول

مقامات اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول

دولت‌های حوزه یورو و صندوق بین‌المللی پول بر سر طرح "نجات اقتصادی" قبرس با دولت این کشور توافق کرده‌اند، اما این طرح احتمالا شباهت چندانی به "نجات" ندارد.

طبق این توافق، لایکی، دومین بانک بزرگ قبرس تعطیل می‌شود. میلیاردها یورو خسارت ناشی از این تعطیلی را دارندگان اوراق قرضه این بانک و دارندگان سپرده‌های بیشتر از ۱۰۰ هزار یورو متحمل خواهند شد.

بنابراین یکی از منابع مهم اعتبارات اقتصادی با یک حرکت از صحنه حذف می‌شود.

خیال کسانی که سپرده‌هایی معادل ۱۰۰ هزار یورو یا کمتر دارند تا حدودی راحت می‌شود، چون سپرده‌های آنها به بانک قبرس، بزرگترین بانک کشور منتقل می‌شود و دست نخورده باقی می‌ماند.

اما ساختار بانک قبرس هم تغییر می‌کند و هزینه تضمین وجود سرمایه کافی برای گردش کار این بانک در آینده، به عهده کسانی می‌افتد که سپرده‌هایی بیش از ۱۰۰ هزار یورو دارند.

بنابراین این سپرده گذاران هم میلیاردها دلار زیان می‌بینند.

"مردم کشورهایی که با مشکلات اقتصادی روبرو هستند ممکن است روزی به این فکر بیفتند که آیا حفظ این واحد پولی ارزش این همه سختی کشیدن را دارد؟"

چندین ماه طول خواهد کشید تا روال کار در بانک قبرس به حال عادی باز گردد و در این مدت بسیار بعید است که این بانک بتواند اعتبار کافی در اختیار شهروندان و موسسات اقتصادی قرار دهد.

در این حال بانک‌های خارجی فعال در قبرس هم که می‌دانند اقتصاد بحران زده فعلی با مشکلات بیشتری مواجه خواهد بود، حساب کار خود را می‌کنند و این مسئله خیلی ها را دچار مشکل می‌‎کند.

خلاصه اینکه دریافت هرگونه وام عادی در قبرس در طول سال آینده تقریبا غیرممکن خواهد بود.

چشم انداز دراز مدت اقتصاد این کشور هم چندان روشن نیست: سیستم بانکداری کم مالیات که اهمیت زیادی در اقتصاد قبرس داشت و مکانی امن برای پول‌های شرکت ها و ثروتمندان روس فراری از مالیات به حساب می‌آمد، عملا برای همیشه تعطیل می‌شود. خساراتی که بر دوش دارندگان سپرده‌های کلان بانکی بار شده، کافی است تا کسانی را که می‌توانند پول خود را جای دیگری نگه دارند، برای همیشه از قبرس فراری دهد.

بنابراین دستاوردهای طرح "نجات" قبرس را می‌توان اینطور خلاصه کرد:

  • اقتصادی که به شدت با کمبود اعتبار روبرو است و در نتیجه به سرعت کوچک می شود و این امر رنج فراوانی برای شهروندان خواهد داشت
  • اقتصادی که بخش اصلی آن، یعنی بانکداری کم مالیات، تعطیل می‌شود

ممکن است کسانی خوشحال باشند که سپرده های کوچک‌تر دیگر مجبور به پرداخت ۶.۷ درصد مالیات نیستند، اما مردم قبرس عملا ممکن است در نتیجه اجرای این "طرح نجات" بیش از ۶.۷ درصد فقیرتر شوند.

بهایی که مردم قبرس برای باقی ماندن در منطقه یورو می‌پردازند به سنگینی بهایی است که مردم سایر کشورهای بدهکار این منطقه می‌پردازند.

آنچه قاعدتا باید باعث تأمل رهبران کشورهای منطقه یورو شود این است که مردم کشورهایی که با مشکلات اقتصادی روبرو هستند ممکن است روزی به این فکر بیفتند که آیا حفظ این واحد پولی ارزش این همه سختی کشیدن را دارد؟

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.