تقلای قبرس برای بازگشایی بانک ها در روز پنجشنبه

بانک لایکی
Image caption بانک های قبرس از روز ۱۵ مارس بسته بوده اند

رئیس بانک مرکزی قبرس گفته است که تلاش های "ابرانسانی" برای بازگشایی بانک های این کشور در روز پنجشنبه در جریان است.

بانک ها در این کشور به دلیل ادامه مذاکرات در مورد طرح بحث انگیز نجات مالی قبرس که اعمال مالیات سنگین بر سپرده های بانکی بخشی از آن بود، برای بیش از ده روز بسته بوده اند.

همزمان بی بی سی دریافته است که قبرس برای اعمال محدودیت هفتگی بر میزان برداشت پول نقد از حساب های بانکی آماده می شود.

پانیکوس دمتریادس رئیس بانک مرکزی قبرس سه شنبه گفت: "ما مجبوریم اعتماد عمومی را به بانک ها بازگردانیم."

او گفت که "تلاشی ابرانسانی برای گشایش بانک ها در روز پنجشنبه در جریان است" و تایید کرد که تدابیر موقتی برای کنترل سرمایه در این جزیره اعمال خواهد شد اما جزئیات محدودیت های اعمال شده و مدت زمان آن را اعلام نکرد.

بانک های قبرس از روز ۱۵ مارس بسته بوده اند اما پس از توافق قبرس با صندوق بین المللی پول (آی ام اف) و اتحادیه اروپا که ارائه کمکی ۱۰ میلیارد یورویی به این کشور بخشی از آن است، انتظار بازگشایی بانک ها می رفت.

مقام های قبرسی قبلا گفته بودند که به جز دو بانک بزرگ قبرس، بقیه روز سه شنبه باز می شوند اما با تلاش بانک مرکزی قبرس برای تعیین جزئیات طرح کنترل سرمایه همچنان بسته ماندند.

وزیر دارایی قبرس پیشتر تایید کرد که دارندگان حساب هایی با بیش از ۱۰۰ هزار یویو ممکن است شاهد تبدیل ۴۰ درصد پولشان به سهام بانکی باشند.

اما میکالیس ساریس همچنین گفت که سپرده گذاران قبرسی با کمتر از ۱۰۰ هزار یورو در حساب هایشان "در امان خواهند ماند."

آقای ساریس بعدا گفت: "خروج قبرس از حوزه یورو که می تواند به معنی خروج از اتحادیه اروپا باشد از لحاظ سیاسی و اقتصادی فاجعه بار خواهد بود. حتی نمی خواهیم فکرش را هم بکنیم."

او گفت که با بازگشایی بانک ها انتظار "مقداری آسیب، مقداری خروج سرمایه" می رود اما بر این باور است که با جاری شدن کمک اتحادیه اروپا "ظرف چند هفته" اعتماد به بانک ها بازگردد.

همزمان آندریاس آرتمیس رئیس "بانک قبرس" - بانکی که شدیدا در مخمصه است - استعفانامه اش را تحویل داده است اما گزارش های محلی حاکیست که هیات مدیره بانک آن را رد کرده.

اعضای بانک مرکزی اروپا پافشاری کرده اند که به نظر آنها مساله قبرس یک مورد منزوی در حوزه یورو است و طرح پیشنهادی نجات در مورد سایر کشورهای حوزه صدق نخواهد بود.

بسیاری از تحلیلگران نگران بودند که اگر قبرس مجبور به ترک یورو شود، بحران این کشور به سایر کشورهای حوزه یورو گسترش یابد. به این معنی که با خروج احتمالی قبرس از حوزه یورو، اعتماد در سراسر این حوزه از میان برود و باعث شود سرمایه گذاران پولشان را از سایر اقتصادهای دچار مشکل خارج کنند.

مطالب مرتبط