چاپ ۱۰۰۰ تومانی بیش از ۱۰۰۰ تومان هزینه دارد

خبرگزاری فارس به نقل از محمود بهمنی، رئیس بانک مرکزی ایران نوشته است که بانک مرکزی ایران قصد دارد مجوزهای لازم را برای چاپ اسکناس‌های درشت‌تر از ۱۰ هزار تومانی بگیرد.

آقای بهمنی گفته که چاپ اسکناس‌های ۵۰ تومانی، ۱۰۰ تومانی، ۵۰۰ تومانی و ۱۰۰۰ تومانی گران‌تر از ارزش خود آنها تمام می‌شود.

رئیس بانک مرکزی ایران گفته است که درشت‌ترین اسکناس‌های ایرانی در مقابل اسکناس‌های درشت خارجی کم ارزش هستند و به همین دلیل گفته که جا دارد ایران اسکناس‌های درشت‌تری چاپ کند.

او پیش‌بینی کرده که نرخ تورم در سال جدید کمتر از ۳۲ درصد اعلام‌شده باشد و گفته که حقوق کارمندان دولت ممکن است با تصمیم رئیس‌جمهور تا ۳۰ درصد بالا برود.

مطابق مصوبه اخیر دولت، حقوق کارمندان حداقل ۲۰ درصد بالا می‌رود که به گفته آقای بهمنی این میزان در برخی موارد ممکن است تا ۳۰ درصد نیز بالا برود.

اقتصاد ایران در سال گذشته با مشکلات بسیاری روبرو بوده و ریال به طور بی‌سابقه‌ای در مقابل ارزهای خارجی سقوط کرده است، به طوری که در اوج بحران ارزی و در ۱۰ مهر ماه سال گذشته، ارزش ریال در مقابل دلار در یک روز حدود ۱۵درصد سقوط کرد.

تحریم‌های گسترده علیه صنعت نفت و گاز و نظام بانکی ایران، که به طور یک‌جانبه از طرف ایالات متحده و اتحادیه اروپا اعمال شده‌اند، حذف سوبسیدها، به ویژه سوبسید انرژی، در قالب طرح هدفمند کردن یارانه‌ها و همچنین اجرای سیاست‌های خصوصی‌سازی و افزایش اتکا به واردات، از جمله عواملی هستند که کارشناسان اقتصادی برای مشکلات اقتصادی ایران برمی‌شمارند.

مطالب مرتبط