بهمنی: افزایش درآمدهای ارزی وابسته به مذاکرات هسته‌ای است

بهمنی
Image caption آقای بهمنی می گوید که غیر از برنامه های بانک مرکزی، مذاکرات سیاسی نیز در بهبود وضعیت ارزی و تجاری موثر است

محمود بهمنی رئیس کل بانک مرکزی ایران کاهش نرخ تورم و کنترل نوسانات بازار ارز را دو دغدغه مهم بانک مرکزی در سال جدید عنوان کرده و گفته است که مذاکرات سیاسی آینده می تواند به بهبود وضعیت تجاری و درآمدهای ارزی کمک کند.

آقای بهمنی به خبرگزاری مهر گفته که بانک مرکزی تنها می تواند در دامنه تحت اختیار و نفوذ خود برنامه ریزی کند اما "اصلاح کامل انتظارات تورمی و اعاده آرامش خاطر به فعالان بازار از حیث زیست های غیراقتصادی، باز شدن مطلوب مجاری تجاری و افزایش درآمدهای ارزی موکول به رویدادهای آتی در مذاکرات سیاسی است."

تورم در سال گذشته به بالای ۳۰ درصد رسیده است و بانک مرکزی نگران است که روند صعودی نرخ تورم ادامه پیدا کند.

به گفته آقای بهمنی، بانک مرکزی در تلاش است "از همه راهکارهای ممکن برای کنترل بیشتر شتاب تورم بهره ببرد."

بانک مرکزی مسئول اصلی کنترل قیمت ها و حافظ ارزش پول ملی کشور است و وظیفه دارد که بر منابع و مصارف ارزی نظارت و کنترل داشته باشد.

در شرایط فعلی که خود بانک مرکزی هم در برخی موارد زیر تیغ تحریم ها قرار گرفته است، به سادگی نمی تواند از عهده وظایفش برآید برای همین هم رئیس کل بانک مرکزی حتی برای کنترل تورم هم می گوید که از "هماهنگی شورای پول و اعتبار و مساعدت قوای دیگر" استفاده خواهد شد.

بنابر آخرین گزارشهای بانک مرکزی، نقدینگی که یکی از دلایل عمده رشد تورم در ایران به حساب می آید در پایان آذرماه سال گذشته به رقمی معادل ۴۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. این حجم نقدینگی در مقایسه با حجم نقدینگی آذرماه سال ۹۰ بیشتر از ۱۰۴ هزار میلیارد تومان افزایش نشان می دهد.

بخشی از مشکلات اقتصادی داخلی نظیر تورم با برنامه های اقتصادی دولت و بخشی دیگر نیز با تحریم های بین المللی ارتباط دارد.

در سال گذشته ، ایران با تشدید تحریم‌های خارجی علیه برنامه‌های اتمی خود مواجه بوده که با محدودیت ارتباط با مراکز مالی بین‌المللی و عدم دسترسی به درآمدهای ارزی همراه بوده است.

کارشناسان اقتصادی می گویند که در شرایط فعلی در اکثر موارد ایران مجبور به به واردات کالاهایی است که در کشورهای خریدار نفت ایران موجود است؛ شیوه ای که ایران ناچار شده در ماههای اخیر برای دریافت پول حاصل از فروش نفت در برخی کشورها در پیش بگیرد.

بانک مرکزی ایران هم در ماه های اخیر تحت فشار شدیدی قرار گرفته و تحریم های بین المللی، به خصوص تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا باعث شده که این بانک نتواند به آسانی درآمدهای حاصل از فروش نفت را به داخل کشور منتقل کند.

این موضوع به کاهش درآمدهای ارزی و افزایش چشمگیر قیمت ارزهای خارجی در برابر ریال انجامیده است.

افزایش بهای ارز با افزایش شدید نرخ تورم و کاهش قدرت خرید مردم ایران همراه بوده و به نگرانی در مورد تبعات اجتماعی و سیاسی این روند دامن زده است.

مطالب مرتبط