وزیر صنعت ایران: درآمد ارزی ما پارسال نصف شد

غضنفری
Image caption آقای غضنفری می گوید که سال گذشته سالی سخت بود و تولید بخشی از محصولات کاهش پیدا کرد

مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت سال ۱۳۹۱ را "سالی سخت" توصیف کرده و گفته است در سال گذشته در مجموع باید ۱۰۰ میلیارد دلار ارز نفتی وارد اقتصاد می شد که تنها ۵۰ میلیارد دلار آن محقق شد.

به گزارش وبسایت خبرآنلاین، آقای غضنفری گفته که "سال گذشته کشور از حالت اتکا به نفت خارج شد و هم اکنون نیمه نفتی است که با یک حرکت جدید در سال ۹۲ باید اقتصاد را کاملا از نفت رها کرد."

آقای غضنفری می گوید که در انتخابات ریاست جمهوری، نامزدها باید طرح "تامین ارز از محل درآمدهای غیرنفتی" ارائه کنند تا مردم در باره آن تصمیم بگیرند.

در سال گذشته دامنه تحریم های بین المللی علیه ایران گسترده تر شد به گونه ای که فروش نفت و انتقال درآمدهای ارزی به داخل با موانع زیادی برخورد کرد.

کاهش فروش نفت از یک سو و ناتوانی در انتقال درآمدهای نفتی به داخل کشور، در نیمه دوم سال گذشته بحرانی گسترده را در بازار ارز ایجاد کرد. در نتیجه این بحران، ارزهای خارجی در بازار ایران تقریبا به سه برابر رسید و ریال بخش عمده ای از ارزش خود را از دست داد.

آتش تورم نیز در سال گذشته ماه به ماه گداخته تر شد و نرخ تورم در اسفند ماه به بالای ۳۱ درصد رسید. نتیجه همه این مشکلات، کاهش شدید قدرت خرید مردم بود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت می گوید که "شش ماه اول تحریم ها با تغییراتی که دشمنان جمهوری اسلامی ایران در فروش نفت کشورمان ایجاد کردند و محدودیت های ناشی از جابجایی ارز موجب شد که مجموعه ای از تدابیر پیش بینی شود تا بتوان اقتصاد کشور را با این فشارها تطبیق کرد، اما در نیمه دوم بتدریج تدابیر به کار گرفته شد و آثار مثبت آن در اقتصاد کشور" ظاهر شد.

دولت محمود احمدی نژاد برای مقابله با بروز مشکلات احتمالی بودجه کلانی برای واردات کالاهای اساسی اختصاص داد و آن طور که وزیر صنعت، معدن و تجارت می گوید:" شرکت های بازرگانی دولتی ۱۰ میلیون تن و پشتیبانی امور دام ۸ میلیون تن کالا به کمک بخش خصوصی وارد کشور کردند که واردات این میزان کالا به کشور تاکنون سابقه نداشته است."

به گفته آقای غضنفری، "شرکت بازرگانی دولتی ۵ میلیارد یورو را صرف واردات کالاهای اساسی و استراتژیکی چون گندم، برنج، روغن و شکر کرد و نهاده های دامی و کنجاله سویا توسط شرکت پشتیبانی دام وارد کشور شد."

با وجود این، قیمت کالاها در بازار داخلی به شدت افزایش یافت هر چند تلاش دولت مانع از آن شد که کمبودی جدی در بازار ایجاد شود.

آقای غضنفری می گوید که "بالارفتن نرخ ارز از یک هزار تومان تا سه هزار تومان باعث شد تا آثار این افزایش به تدریج در بازار کالا پدیدار گردد، نوعی گرانی و گرانفروشی در بازار به وجود آمد."

در پی بروز این مشکل دولت تلاش کرد تا با بازرسی و نظارت بیشتر قیمت ها را کنترل کند. به گفته آقای غضنفری، دولت سال گذشته بیش از ۶.۷ میلیون فقره بازرسی از صنوف و واحدهای خدماتی انجام داد و در پی آن ۴۵۴ هزار پرونده تخلف با ۸۴۰ میلیارد تومان جریمه تشکیل شد.

گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد که در سال گذشته میزان تولید مواد پتروشیمی بعد از تحریم ها از ۴۱میلیون تن به ۳۹ میلیون تن کاهش پیدا کرده است. علاوه بر آن به گفته آقای غضنفری، تولید تلویزیون نیز حدود ۲۰۰ هزار دستگاه کاهش یافته است و از یک میلیون و ۷۰۰ هرار دستگاه به یک میلیون و ۵۰۰ هزار دستگاه رسیده است.

بنابر این گزارش، تولید برخی کالاها نظیر انواع کولر و انواع اتومبیل سواری در سال گذشته تقریبا نسبت به سال ۱۳۹۰ به کمتر از نصف رسیده است.

مطالب مرتبط