رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: رشد اقتصادی ایران صفر یا زیر صفر است

مصباحی مقدم
Image caption آقای مصباحی مقدم می‌گوید که پیش‌بینی فروش نفت از دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز به یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است

غلامرضا مصباحی مقدم رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران گفته که رشد اقتصادی ایران صفر یا زیر صفر است و "ما نتوانستیم از فرصت ها در اقتصاد به درستی استفاده کنیم".

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای مصباحی مقدم در نشست اتاق بازرگانی ایران گفته که شرایط برای اجرای قانون هدفمندی یارانه ها فراهم نیست و مجلس مخالف اجرای فاز دوم آن است.

آقای مصباحی مقدم تاکید کرده که این "به معنای آن نیست که این قانون اجرا نمی شود، بلکه اگر نرخ تورم به نرخ تک رقمی نزدیک شود فاز دوم اجرا خواهد شد."

اجرای برنامه هدفمند کردن یارانه ها از زمستان سال ۱۳۸۹ با هدف حذف سوبسیدها از اقتصاد شروع شد و دولت با حذف بخشی از یارانه‌ها، ماهی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر نفر به خانواده ها پرداخت می کند.

در طول اجرای برنامه حذف یارانه ها، تورم به شدت افزایش پیدا کرد و نرخ رسمی آن در پایان سال از مرز ۳۱ درصد نیز فراتر رفت در حالی که آقای مصباحی می گوید که مرحله اول برنامه حذف یارانه ها در شرایطی اجرا شد که نرخ تورم در کشور ۱۱ درصد بود.

آقای مصباحی مقدم می گوید که مجلس مخالف اجرای مرحله دوم حذف یارانه‌ها ست چرا که شرایط اجرای این قانون در سال جاری "مساعد نیست" و مجلس در صورتی موافق اجرای مرحله دوم این برنامه خواهد بود که "تورم تک رقمی شده، ثبات اقتصادی ایجاد شود و نگرانی مردم کاهش یابد."

مخالفت با شروع مرحله دوم حذف یارانه‌ها

این سخنان درحالی مطرح می شود که دولت محمود احمدی نژاد ماههای پایانی خود را سپری می کند و در آخرین بودجه سالانه خود، بودجه برنامه حذف یارانه ها را در سال جاری دو برابر پیش بینی کرده است.

لایحه بودجه امسال به دلیل تاخیر طولانی دولت، هنوز تصویب نشده و مجلس تنها بودجه ای برای سه ماه اول سال تصویب کرده است، ولی برخی نمایندگان از هم اکنون مخالفت خود را با اجرای مرحله دوم برنامه حذف یارانه ها اعلام کرده اند.

سال گذشته نیز دولت اصرار داشت مرحله دوم برنامه حذف یارانه ها را اجرا کند و بودجه ای ۱۳۵ هزار میلیارد تومانی را درخواست کرده بود که مجلس آن را به حدود نصف (۶۶ هزار میلیارد تومان) کاهش داد.

امسال نیز دولت دوباره بودجه اجرای این برنامه را ۱۲۰ هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده است.

رشد شتابان تورم و تنگ تر شدن حلقه تحریم های بین المللی فشار زیادی بر اقتصاد ایران وارد کرده است به گونه ای که قیمت ها در داخل به سرعت در حال افزایش است و از سوی دیگر به دلیل محدودیت های مالی و تجاری، دولت قادر نیست برای کنترل قیمت ها همانند گذشته کالا وارد کند.

مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت میزان درآمدهای ارزی سال گذشته را ۵۰ میلیارد دلار برآورد کرده و گفته که این رقم نصف میزان پیش بینی شده بود است.

ایران پیش از این روزانه به طور میانگین حدود دو و نیم میلیون بشکه نفت صادر می کرد، اما بعد از تنگ تر شدن حلقه تحریم ها، برخی گزارشها نشان می دهد که صادرات نفت ایران هم نصف شده است.

آقای مصباحی می گوید که در بودجه سال گذشته "فروش نفت روزانه دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه لحاظ شده بود، ولی امسال یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه لحاظ شده است."

کاهش درآمدهای ارزی به افزایش شدید قیمت ارزهای خارجی و کاهش ارزش ریال منجر شده است.

گزارش رسمی از وضعیت رشد اقتصادی ایران منتشر نشده است.

آخرین گزارش بانک مرکزی درباره رشد اقتصادی مربوط به تابستان سال ۱۳۹۰ است که رشد اقتصادی ایران در آن ۳.۴ درصد اعلام شده است در حالی که هم اکنون به گفته رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، صفر یا زیرصفر است.

مطالب مرتبط