کمیسیون تلفیق مجلس ایران کلیات لایحه بودجه دولت را رد کرد

صحن علنی مجلس
Image caption کمیسیون تلفیق کلیات لایحه بودجه را رد کرده و برای اظهار نظر به مجلس بازگردانده است

کمیسیون تلفیق مجلس ایران کلیات لایحه بودجه سال جاری را رد کرده و برای رای‌گیری به جلسه علنی مجلس ارسال داشته است.

به گزارش خبرگزاری مجلس - خانه ملت - غلامرضا تاجگردون، نایت رئیس اول کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اعلام این خبر، گفته است که کمیسیون تلفیق پس از شنیدن نظر نمایندگان، کلیات بودجه سال ۱۳۹۲ را به رای گذاشت که این کلیات تصویب نشد.

به گفته آقای تاجگردون، در رای‌گیری کمیسیون تلفیق مجلس پیرامون کلیات لایحه بودجه سال جاری، ۲۲ تن از نمایندگان رای موافق و ۲۲ نماینده دیگر رای مخالف دادند و به این ترتیب، کلیات بودجه به تصویب نرسید. برای تصویب کلیات بودجه، رای نصف به علاوه یک نمایندگان حاضر لازم بوده است.

براساس قانون آیین‌نامه داخلی مجلس، کلیات لایحه بودجه برای بررسی و رای‌گیری بار دیگر به صحن علنی مجلس باز گردانده می‌شود.

در صورتی‌که نمایندگان به کلیات لایحه رای موافق بدهند، این کلیات برای بررسی مجدد در کمیسیون تلفیق مطرح می‌شود و در غیر اینصورت، برای اصلاحات مورد نظر مجلس، به دولت بازگردانده خواهد شد.

در پی رد کلیات لایحه بودجه، منابع خبری جمهوری اسلامی اظهارنظر تعدادی از نمایندگان را در مورد علت مخالفت کمیسیون تلفیق گزارش کردند.

به گزارش خیرگزاری مهر، محمدعلی عبدالله‌زاده، نماینده طبس، از جمله دلایل رد کلیات لایحه را تکیه بر درآمدهای نفتی، تلاش دولت برای اجرای کامل قانون هدفمندی یارانه‌ها، نگاه انقباضی نسبت به تولید و "سیاست غلط ارزی" عنوان کرده است.

Image caption اگر نمایندگان در صحن علنی مجلس به کلیات لایحه بودجه رای بدهند، کمیسیون تلفیق کار بررسی آن را از سر خواهد گرفت

وی افزوده است که "در سال جاری، باید مشخصه اصلی بندهای بودجه، استراتژی در مقابل تحریم‌ها باشد در حالی‌که لایحه بودجه تقدیمی دولت دارای چنین ویژگی نبود."

از بیش از یک سال پیش، تحریم‌های خارجی علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی شدت گرفته و باعث کاهش قابل توجه در فروش نفت و مشکلات عمده در راه دریافت عواید ارزی حاصله از صادرات شده است.

این وضعیت به کمبود شدید ارزی در داخل، سقوط ارزش پول ملی در برابر ارز خارجی و تورم کم سابقه در ایران منجر شده است. اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها هم به دلیل افزایش بهای اقلام اساسی و توزیع پول نقد، به عنوان یکی دیگر از عوامل اصلی تشدید تورم مطرح بوده است.

مسئول مشکلات اقتصادی؟

برخی از مخالفان محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، گفته‌اند که دولت می‌بایست با اتخاذ تدابیری، مانع از بروز عواقب ناشی از تحریم خارجی می شد و دولت را مسئول شرایط اقتصادی کنونی دانسته اند. گفته می‌شود که سیاست هسته‌ای ایران توسط آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، تعیین می‌شود و انتساب بحران اقتصادی کنونی به ناتوانی دولت احتمالا با هدف سلب مسئولیت از رهبر جمهوری اسلامی در این زمینه صورت گرفته است.

براساس قانون آیین نامه داخلی مجلس، دولت موظف است لایحه بودجه سالانه را تا اواسط آذرماه سال قبل برای بررسی و تصویب به مجلس ارسال کند اما بودجه سال جاری تا بیست روز مانده به پایان سال به مجلس نرسید.

Image caption کمیسیون تلفیق آخرین لایحه بودجه احمدی نژاد را نپذیرفته است

به دلیل کمبود وقت برای بررسی این لایحه، مجلس به منظور تامین نیازهای مالی دولت تا زمان تصویب و ابلاغ قانون بودجه سال جاری، بودجه سه دوازدهم را برای سه ماهه اول سال تصویب کرد.

با رد کلیات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق، این احتمال وجود دارد که تصویب و ابلاغ قانون بودجه سال جاری بیش از آنچه که انتظار می رفت به طول انجامد و این احتمال را مطرح کرده است که شاید دولت باز هم به تصویب بودجه چند دوازدهم نیاز داشته باشد.

در عین حال، خبرگزاری ایسنا به نقل از نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفته است که اگر لایحه بودجه در صحن علنی مجلس رای نیاورد و برای اصلاحات به دولت بازگردد و دولت بتواند اصلاحات مورد نظر را تا موعد مقرر انجام دهد، به تصویب دوباره بودجه چند دوازدهم نیازی نخواهد بود. در غیر اینصورت، مجلس باید در مورد تصویب یک بودجه چند دوازدهم دیگر اقدام کند.

براساس قانون آیین نامه داخلی مجلس، پس از تقدیم لایحه بودجه سالانه، نمایندگان ده روز فرصت دارند تا پیشنهادهای خود را به کمیسیون‌های تخصصی مجلس، که هرکدام وظیفه رسیدگی و پیگیری بخشی مشخص از بودجه را نیز برعهده دارد، ارسال کنند.

این کمیسیون‌ها پس از بررسی پیشنهادهای نمایندگان، نظرات خود را به کمیسیون تلفیق ارائه می‌دهند و این کمیسیون نیز موظف است گزارش نهایی خود را با توجه به این پیشنهادها تهیه و برای بررسی به جلسه علنی مجلس ارسال کند.

در جلسه علنی، پس از بررسی و تصویب کلیات لایحه بودجه، روند بررسی ردیف‌های بودجه همراه با اظهارنظر و پیشنهاد نمایندگان در مورد آنها آغاز می شود و تا بررسی و تصویب لایحه بودجه ادامه می یابد.

انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری ایران در ۲۴ خردادماه برگزار می شود و دولت بعدی نیز کار خود را از اواسط مردادماه آغاز خواهد کرد.

لازم به یادآوری است که در فروردین سال گذشته نیز کلیات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق رد شد اما نمایندگان یک روز بعد در جلسه علنی به آن رای موافق دادند.

مطالب مرتبط