اولین کنگره سراسری حزب آلمانی مخالف یورو

Image caption برند لوک، یکی از بنیانگذاران حزب جدید گفته است که می‌خواهد واحد مشترک پولی یورو به تدریج کنار گذاشته شود

یک حزب کوچک جدید آلمانی که مخالف یورو، واحد مشترک پول هفده کشور اروپایی، است اولین کنگره سراسری خود را برگزار خواهد کرد.

حزب 'راه دیگر برای آلمان' خواستار حذف یورو و بازگشت کشورهای اروپایی عضو حوزه یورو به واحدهای پول ملی خود است.

نظرسنجی ها حکایت از آن دارند که این حزب بختی برای پیروزی در انتخابات عمومی آینده (در ماه سپتامبر) را ندارد، اما می تواند با گرفتن بخشی از آرایی که ممکن بود به حزب حاکم دموکرات مسیحی داده شوند، کار انتخاب مجدد آن حزب و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، را دشوار کند.

برند لوک، استاد اقتصاد و یکی از بنیان گذاران این حزب به بی‌بی‌سی گفته است که می خواهد واحد مشترک پولی یورو به تدریج کنار گذاشته شود.

او می گوید: "ما فکر می کنیم که اروپا با حفظ یورو به عنوان پول مشترک با مشکل روبرو است. برخی از کشورهای حوزه یورو برای رقابتی کردن اقتصادهای ملی خود نیاز به کاهش ارزش پول دارند و البته در چهارچوب یورو نمی توانند چنین کنند."

آقای لوک از ایتالیا، یونان، اسپانیا، پرتغال و فرانسه به عنوان نمونه کشورهایی یاد کرد که به کاهش ارزش پول نیاز دارند.

او می گوید حزب 'راه دیگر برای آلمان' مخالف همبستگی اروپا نیست، اما حفظ یک واحد پول با یک قاعده اقتصادی برای کشورهایی که اقتصادهای متفاوتی دارند به جای حل مشکلات، آنها را تشدید می کند.

این حزب که ماه گذشته (ماه مارس) تاسیس شد حمایت تعدادی از صاحبنظران دانشگاهی و همچنین حامیان پیشین حزب دموکرات مسیحی خانم مرکل را به دست آورده است.

با این حال، نظر سنجی ها حکایت از آن دارند که تنها حدود یک سوم از مردم آلمان مخالف حفظ یورو به عنوان واحد مشترک پولی هستند.

مطالب مرتبط