'تحریم اقتصادی و بحران ارزی قیمت مسکن را در ایران بالا برد'

گران شدن مسکن مهر
Image caption بر اساس گزارش مرکز آمار در پاییز پارسال به طور متوسط قیمت خانه در تهران یک و نیم برابر سال قبل آن شده است

معاون وزیر راه و شهرسازی ایران، دلیل بالارفتن قیمت مسکن در سال ۱۳۹۱ را افزایش قیمت ارز و سکه، تحریم اقتصادی و حذف یارانه‌ها اعلام کرده است.

ابوالفضل صومعلو به خبرگزاری مهر گفته است از شهریور ماه سال گذشته "تحریم اقتصادی با برهم ریختن جو روانی بازار" باعث "افزایش حبابی" قیمت سکه و ارز شد که این موضوع بر قیمت مسکن تاثیر گذاشت.

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها هم قیمت مصالح ساختمانی را بالا برد.

دولت ایران در سال‌های گذشته سعی کرد با اجرای طرح مسکن مهر از بالارفتن قیمت‌ مسکن جلوگیری کند.

اما ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، بر اساس تازه‌ترین اطلاعات مرکز آمار گزارش داده است که قیمت هر متر خانه مسکونی در شهر تهران، در پاییز ۱۳۹۱ نسبت به سال قبل، به طور متوسط یک و نیم برابر شده است.

قیمت زمین و خانه‌های کلنگی هم به طور متوسط در همین مدت، حدود ۸۰ درصد افزایش یافته است.

تهران گران‌ترین و بوشهر ارزان‌ترین

بر اساس گزارش دیگری که در سایت مرکز آمار ایران منتشر شده، در شش ماه نخست سال ۱۳۹۱ قیمت ساختمان‌های مسکونی در کل ایران به طور متوسط متری ۹۸۰ هزار تومان بوده است. تهران از این نظر گران‌ترین استان و بوشهر ارزان‌ترین استان ایران است.

در استان تهران، پایتخت ایران، به طور متوسط مسکن متری ۲ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان خرید و فروش شده است. این مبلغ در استان بوشهر ۲۳۹ هزار تومان بوده است.

گران‌ترین منطقه در تهران، 'منطقه یک' در شمال شهر است که خانه‌ها در آن به طور متوسط متری ۷ میلیون تومان خرید و فروش شده است.

آمارهای سایت مرکز آمار ایران، فقط شامل قیمت مسکن در شش ماه نخست سال ۱۳۹۱ است.

مسکن مهر هم مانع تورم نشد

به گفته آقای صومعلو، افزایش قیمت مسکن تا شهریور ۱۳۹۱ کمتر از نرخ تورم بوده است و با وجود بروز بحران اقتصادی بعد از شهریور، بخش مسکن "آرامش بیشتری" داشته است.

قیمت مسکن در دوره اول دولت محمود احمدی‌نژاد افزایش چشمگیری داشت. اما دولت در دوره دوم سعی کرد با اجرای طرح مسکن مهر قیمت‌ها را کنترل کند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که این طرح با وجود چند میلیارد دلار سرمایه‌گذاری فقط توانست در دوره‌ای کوتاه مانع افزایش قیمت شود.

در یک سال گذشته در شرایط دشوار اقتصادی، طرح مسکن مهر نیز به دلیل کاهش درآمدهای دولت و بالارفتن قیمت مصالح ساختمانی با مشکلات جدی مواجه شد.

با شروع اجرای طرح مسکن مهر، بعضی کار‌شناسان اقتصادی این انتقاد را مطرح کردند که مداخله دولت در بخش مسکن سیاست مناسبی نیست، بلکه دولت باید زمینه‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را فراهم کند.

'مسکن مهر موفق بود، سوداگران نمی‌گذارند'

امروز، یکشنبه ۲۵ فروردین، علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی این انتقاد‌ها را رد کرده و گفته است "در دولت نهم و دهم بیش از چهار میلیون واحد مسکونی در حال ساخت است که بیش از نیمی از آن‌ها به متقاضیان تحویل داده شده است. یک میلیون و ۲۵۰ هزار واحد دیگر هم امسال به پایان می‌رسد."

آقای نیکزاد گفته ۲۱ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور وجود دارد اما تعداد خانوار‌ها ۲۱ میلیون و ۲۰۰ هزار است.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، خانه به اندازه کافی است اما سوداگری باعث سودهای کلان در بخش مسکن شده است.

مطالب مرتبط