وزیر نفت دولت خاتمی: رفتارهای دولت احمدی نژاد شبیه رفتارهای اشتباه اول انقلاب است

Image caption بیژن نامدار زنگنه هشت سال در دولت محمد خاتمی وزیر نفت ایران بود

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت دولت محمد خاتمی از وضعیت حاکم بر صنعت نفت ایران ابراز نگرانی و تاسف کرده است.

آقای زنگنه گفته "ما در فازهای ۴ و ۵ پارس‌جنوبی، در عرض ۴۳ ماه یک فاز را از صفر به تولید رساندیم اما فازهای ۹ و۱۰ پارس‌جنوبی که هشت سال پیش با پیشرفت ۶۰ درصد به این دولت تحویل شد، هنوز به اتمام نرسیده است. گویا اینها هم مانند قنات حاج میرزا آغاسی است که برای مملکت گازی ندارد اما برای برخی نان دارد."

بیژن نامدار زنگنه این موضوع را در گفت و گو با شماره روز شنبه هفتم اردیبهشت (بیست و هفتم آوریل) روزنامه شرق مطرح کرده است.

آقای زنگنه گفته "صنعت نفت ایران در دوران ۷۶ تا ۸۴ [دوره هشت ساله ریاست جمهوری محمد خاتمی] یک دوره طلایی و درخشان توسعه را طی کرد و این دورانی نیست که فقط یک‌بار به وقوع پیوسته باشد، بلکه قابل تکرار است. چیزی که الان در پتروشیمی داریم ماحصل آن زمان است."

آقای نامدار زنگنه با اشاره تلویحی به شعار رییس جمهور ایران در جریان رقابت های انتخاباتی اش در مورد "آوردن پول نفت بر سر سفره مردم" گفته که نه تنها این اتفاق نیافتاد بلکه سیاست های دولت آقای احمدی نژاد بیشترین فشار را بر اقشار کم درآمد وارد کرد.

آقای زنگنه گفته رفتارهای دولت محمود احمدی نژاد "شبیه برخی رفتارهای اول انقلاب است که ما گاهی برخی از این شعارها را در سال ۱۳۵۸ می‌دادیم و سال ۱۳۶۱-۱۳۶۰ هم فهمیدیم که اشتباه بوده و آنها را کنار گذاشتیم، منتها ایشان بعد از هشت‌سال ریاست بر دولت و آشنایی با مسایل کشور هنوز همان صحبت‌های سال ۵۸ را مطرح می‌کنند."

او در توضیح این رفتارها گفته "اینکه بگذاریم دام‌ها وارد جنگل‌ها شوند یا اینکه کشور ما زمین و آب زیاد دارد و باید از آن استفاده کرد، همین بحث‌هایی بود که موجب وارد شدن لطمات جبران‌ناپذیری به منابع آب‌های زیرزمینی ما شد. این پارادایم حاکم بر دولت و سرمشق کشور‌داری در حوزه بخش‌های اقتصادی و صنعتی باعث آسیب جدی به کشور شده است."

به گفته وزیر پیشین نفت ایران، در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد "موازنه‌ها نه‌تنها به ضرر تولید، بلکه حتی به ضرر اقشار فرودست جامعه با شعار حمایت از فرودستان به هم ریخته شد که امیدوارم مردم اینها را در حافظه تاریخی خود نگه دارند و فراموش نکنند."

به دنبال پافشاری ایران بر برنامه غنی سازی اوارنیوم و نادیده گرفتن قطعنامه های تحریمی شورای امنیت سازمان ملل، اتحادیه اروپا و آمریکا مجموعه ای از تحریم ها را علیه ایران اعمال کردند که مهمترین بخش آن تحریم خرید و سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز ایران است.

آمریکا و اتحادیه اروپا با تحریم بانک مرکزی ایران، عملا دریافت پول نفت صادر شده ایران را هم با موانع جدی رو به رو کرده اند.

Image caption تحریم ها صنایع نفت و گاز ایران را با بحران جدی روبه رو کرده

این تحریم ها کمتر از یک سال است که آغاز شده است.

آقای زنگنه گفته "الان نفت سهمی حدود ۴۰ درصد از تولید ناخالص ملی و ۷۰ درصد سهم صادرات ما را تشکیل می‌دهد و اگر ما اقتصاد کشور را با نرخ رشد هشت ‌درصدی مصوب در برنامه‌های پنج‌ ساله توسعه دهیم و صنعت نفت هم در کل با نرخ ۲ تا ۳ درصدی رشد کند (که البته نرخ معقولی است)، پس از ۱۵ سال به جایی می‌رسیم که سهم نفت در تولید ناخالص ملی زیر ۲۰درصد باشد."

ایران که از اوایل دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد با کاهش چشمگیر سرمایه گذاری خارجی در صنایع نفت و گاز و توسعه آن رو به رو بود، با تحریم های جدید، مجبور به انبار کردن نفت خود در انبارها و نفت کش ها شده است.

اقتصاد ایران وابسته به صادرات نفت است و کاهش چشمگیر فروش نفت و موانع موجود بر سر راه دریافت پول صادرات فعلی، اقتصاد ایران را با بحران مواجه کرده و باعث کاهش ارزش پول ملی شده است.

مطالب مرتبط