کاهش شدید واردات کالا به ایران در اولین ماه بهار

بندر
Image caption با وجود کاهش شدید واردات کالا به ایران، گزارش گمرک نشان می دهد که ایران واردات کالاهایی نظیر برنج و گندم را به شدت افزایش داده است.

گمرک ایران گزارش داده است که در فروردین ماه امسال میزان واردات ایران به میزان یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار نسبت به فروردین سال گذشته کاهش پیدا کرده است. در سال گذشته میزان واردات سه میلیارد و ۳۳۹ میلیون دلار بوده است که این رقم در فروردین امسال به دو میلیون و ۳۷ میلیون دلار کاهش پیدا کرده است.

همزمان با کاهش واردات، گزارش گمرک نشان می دهد که صادرات کالاهای غیرنفتی نیز به میزان ۳۱۲ میلیون دلار در اولین ماه بهار کاهش پیدا کرده است. میزان صادرات کالاهای ایرانی در فروردین سال گذشته دو میلیارد و ۸۰۹ میلیون دلار بوده است که این رقم در فروردین امسال به دو میلیارد و ۴۹۷ میلیون دلار کاهش پیدا کرده است.

بنابر این گزارش میزان کالاهای وارداتی تقریبا نزدیک به ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است.

کنجاله، گندم، برنج، شکر در صدر فهرست کالاهای وارداتی قرار دارد.

کشورهای امارات متحده عربی، چین، هند، ترکیه و سوئیس به ترتیب در ردیف پنج کشور عمده صادرکننده کالا به ایران هستند.

بعد از تحریم های اتحادیه اروپا و امریکا در سال گذشته، ایران با مشکلاتی در زمینه فروش نفت و انتقال پول نفت به داخل مواجه شده است. گزارشها نشان می دهد که صادرات نفت ایران از بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه به مرز یک میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است.

به دلیل بروز این مشکلات دولت ایران به ناچار محدودیت هایی را برای برخی کالاهای وارداتی وضع کرده است و اکنون واردات این کالاها با قیمتی تقریبا دو تا سه برابر دلار دولتی صورت می گیرد.

افزایش شدید واردات مواد خوراکی

Image caption در فروردین ماه امسال واردات ایران به میزان یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار نسبت به فروردین سال گذشته کاهش پیدا کرده است.

گزارش گمرک در اولین ماه بهار نشان می دهد که در این مدت واردات کالاهای مصرفی برخلاف یک سال پیش به شدت افزایش پیدا کرده است.

واردات گندم از ۲۸۸ هزار تن در اولین ماه سال گذشته به ۴۴۰ هزار تن در فروردین ماه امسال افزایش پیدا کرده است. واردات برنج هم که در فروردین ماه سال گذشته ۷۲ هزار تن بوده است در فروردین امسال به ۱۱۳ هزار تن افزایش پیدا کرده است. واردات شکر هم نسبت به سال گذشته نزدیک به دوبرابر شده و به ۸۸ هزار تن رسیده است.

در مقابل واردات کالاهایی نظیر آهن که همواره در دریف اول فهرست واردات قرار داشت، کاهش چشمگیری نشان می دهد و از ۲۲۰ هزار تن در فروردین سال گذشته به ۴۲ هزار تن در فروردین امسال کاهش پیدا کرده است. واردات ذرت دامی نیز که در فروردین سال گذشته ۵۴۱ هزار تن بود به ۹۲ هزار تن در فروردین امسال کاهش پیدا کرده است.

گزارش گمرک ایران نشان می دهد که بخش عمده کالاهای صادراتی ایران میعانات گازی، و محصولات پتروشیمی است که صادرات آنها نیز نزدیک به ده درصد کاهش پیدا کرده است.

مقصد کالاهای صادراتی ایران به ترتیب چین با ۴۸۲ میلیون دلار، عراق با ۳۵۶ میلیون دلار و امارات متحده با ۲۳۳ میلیون دلار است و افغانستان با ۱۵۸ میلیون دلار و هند با ۱۲۰ میلیون دلار در ردیف های بعدی قرار دارند.

بنابر این گزارش، واردات و صادرات خودرو به شدت کاهش پیدا کرده است. واردات خودروی خارجی از یک هزار و ۶۳۷ دستگاه در فروردین سال گذشته به ۵۱۸ دستگاه در فروردین امسال کاهش پیدا کرده است و صادرات خودروهای ایرانی نیز از ۳ هزار و۳۸۰ هزار دستگاه در فروردین سال گذشته به ۸۹۸ دستگاه در فروردین امسال رسیده است. عراق و اوکراین مشتریان اصلی خودروهای ایرانی هستند.

در یک ماه اول سال گذشته خورشیدی میزان واردات گوشی تلفن همراه تغییر چندانی نداشته و باوجود کاهش حدود شش درصدی، نزدیک به سه میلیون ۴۴۳ هزار دلار گوشی تلفن همراه وارد ایران شده است.

در این مدت واردات برنج دو برابر شده و در فروردین امسال ۱۳۱ میلیون دلار برای واردات برنج هزینه شده است.

واردات پوشاک نیز کاهش چشمگیری نشان می دهد که از ۶۹ تن در فروردین سال گذشته به ۲۶ تن در فروردین امسال رسیده است.

این گزارش نشان می دهد که واردات سیگار نیز نصف شده و به ۳۰۵ تن در فروردین امسال رسیده است.

مطالب مرتبط