یاهو تامبلر را یک میلیارد دلار 'می‌خرد'

Image caption تامبلر هزاران کاربر زیر ۲۵ سال دارد

هیات مدیره یاهو، یکی از بزرگترین شرکتهای اینترنتی دنیا خرید سرویس وبلاگ و شبکه اجتماعی تامبلر را به مبلغ ۱.۱ میلیارد دلار تصویب کرده است. یاهو برای رقابت با شرکتهایی مثل گوگل، فیس‌بوک و توئیتر اقدام به خرید این وبسایت مستقر در نیویورک کرده که بیشتر کاربرانش جوان هستند.

بنا به گزارشها این انتقال"از قبل قطعی" شده و به احتمال زیاد امروز دوشنبه(۳۰ اردیبهشت) بطور رسمی اعلام خواهد شد؛ هرچند یاهو و تامبلر هنوز در این باره اظهارنظری نکرده‌اند.

در صورت قطعی شدن، این بزرگترین معامله ماریسا مایر مدیر عمل یاهو خواهد بود.

خانم مایر که ۳۷ سال دارد و قبلا از مدیران اجرایی گوگل بوده در نزدیک به یک سالی که به یاهو پیوسته چندین خرید دیگر انجام داده اما تامبلر بزرگترین آنها بشمار می‌رود.

به گزارش وال استریت جورنال تامبلر بعنوان یک شرکت مستقل کار خود را ادامه خواهد داد و انتظار می‌رود دیوید کارپ، رییس و بنیانگزار ۲۶ ساله تامبلر در سمت خود باقی بماند. او این وبسایت را در سال ۲۰۰۷ راه اندازی کرد.

Image caption تامبلر بزرگترین معامله ماریسا مایر(چپ) مدیر عامل یاهو است

تحلیلگران معتقدند یاهو با خرید تامبلر سعی دارد تا حضور پررنگتری در شبکه‌های اجتماعی پیدا کند و بتواند در رقابت با گوگل، فیس‌بوک و توئیتر کاربران جوان را جلب کند.

ارزش تامبلر در آخرین قیمت گذاری ۸۰۰ میلیون دلار تعیین شده بود بنابراین مبلغ ۱.۱ میلیارد دلار نشان از افزایش ارزش این وبسایت دارد.

تامبلر طبق آنچه در صفحه اول خود اعلام کرده میزبان ۱۰۸ میلیون وبلاگ و حاوی ۵۰.۷ میلیارد مطلب (پُست) است.

این سرویس با اینکه حضور چشمگیری در موبایل دارد اما در درآمدزایی موفق نبوده و تاکنون از گرفتن آگهی هم خودداری کرده است.

البته تامبلر از ماه آوریل سال گذشته بصورت محدود آگهی گرفته اما به گزارش فوربس، درآمد آن در سال ۲۰۱۲ فقط ۱۳ میلیون دلار بوده است.

هنوز مشخص نیست آیا پس از مالکیت یاهو پذیرش آگهی در تامبلر افزایش خواهد یافت یا نه.

یاهو که در سالهای اولیه رشد اینترنت بزرگترین نام بود هنوز هم با ۷۰۰ میلیون بازدید ماهانه یکی از بزرگترین شرکتهای اینترنتی دنیاست اما در موبایل حضور محدودی دارد و در رده بندی موتورهای جستجو هم از گوگل عقبتر است.

یاهو در سال گذشته هزار نفر را اخراج کرد و هنوز بر سر اینکه آیا باید بر اخبار رسانه‌ها تمرکز کند یا بر تکنولوژی و ابزارک‌ها، اختلاف نظر وجود دارد.

مطالب مرتبط