'بزرگ‌ترین پرونده قضایی پولشویی جهان' به جریان افتاد

Image caption پریت بهارارا، از دادستان‌های نیویورک، درباره اتهامات لیبرتی رزرو به خبرنگاران توضیح داد

براساس اعلام نهادهای قضایی آمریکا، "لیبرتی رزرو" از شرکت‌های دیجیتال ارائه‌دهنده خدمات پولی و مالی که اول این هفته تعطیل شد، در پولشویی بیش از ۶ میلیارد دلار دست داشته است.

اول این هفته و طی عملیات نیروهای پلیس در ۱۷ کشور جهان مالکان و عوامل اجرایی لیبرتی رزرو بازداشت شدند و سخت‌افزار یارانه‌ای متعلق به این شرکت هم توقیف شد.

براساس اعلام وزارت دادگستری آمریکا، این "بزرگ‌ترین روند رسیدگی قضایی به یک پرونده پولشویی در عرصه بین‌الملل" به شمار می‌رود.

مدارک قضایی آمریکا نشان می‌دهد که لیبرتی رزرو نزدیک به یک میلیون نفر کاربر در سراسر جهان داشت و تا پیش از تعطیلی، بیش از ۵۵ میلیون عملیات نقل و انتقال مالی غیرقانونی انجام داده بود.

نقل و انتقال پول

در این مدارک ادعا شده است که ۷ نفر در اداره امور لیبرتی رزرو نقش داشتند. آنها با راه انداختن این شرکت ارائه‌دهنده خدمات پولی دیجیتال به طور مشخص این فرصت را فراهم کرده بودند که "بزهکاران به نقل و انتقال غیرقانونی پول بپردازند."

یورش نیروهای پلیس به مراکزی در آمریکا، اسپانیا، کاستاریکا و چند کشور دیگر به بازداشت ۵ نفر از مسئولان لیبرتی رزرو از جمله آرتور بادووسکی، پایه‌گذار آن، منجر شد.

مسئولان این شرکت با اتهاماتی در ارتباط با پولشویی و مشارکت در فعالیت یک سیستم بدون مجوز نقل و انتقال پول روبه‌رو هستند.

همزمان با مسئولان مستقیم این شرکت، بسیاری از متصدیان و عوامل صرافی‌هایی بازداشت شدند که پول نقد در اختیار لیبرتی قرار می‌دادند. این پول به عنوان بخشی از روند پولشویی مورد استفاده قرار می‌گرفت یا بین اعضای گروه‌های بزهکار و جنایی توزیع می‌شد.

در عملیاتی که انجام شد، سرورهایی هم که به عنوان پشتیبان شرکت مورد استفاده بودند، جمع‌آوری شدند.

گفته شده است که ۴۵ حساب بانکی که توسط این سرویس مورد استفاده بود، مسدود شده‌اند و اقدامات لازم برای مصادره دارایی‌های ۳۵ سایت دیگر که تامین منابع مالی لیبرتی رزرو را برای پولشویی به عهده داشتند، انجام شده است.

فعالیت‌های این شرکت به اندازه‌ای با اقبال روبه‌رو شده بود که "قطب مالی دنیای جرایم سایبری" خوانده می‌شود. براساس گزارش‌ها، گروهی از کاربران آن در سرقت اطلاعات کارت‌های اعتباری، تقلب در سرمایه‌گذاری، هک کردن، سوءاستفاده جنسی از کودکان و قاچاق مواد مخدر دست داشتند.

با این حال، گروهی از کاربران این شرکت گفته‌اند که به طور قانونی و بدون آن که در هیچ‌یک از این فرایندها نقش داشته باشند، مشتری لیبرتی بودند و تعطیلی این شرکت مشکلاتی را برایشان به وجود آورده است.