ایران: تحریم شرکت‌های پتروشیمی بی‌اثر است

Image caption پتروشیمی بندر امام از شرکت‌های پتروشیمی هدف تحریم‌های آمریکا، یکی از بزرگ‌ترین مجتمع‌های پتروشیمی ایران است

معاون وزیر نفت ایران در واکنش به اقدام آمریکا در تحریم هشت شرکت ایرانی تولیدکننده محصولات پتروشیمی گفته است که این تحریم‌ها تاثیری در توسعه صنعت پتروشیمی ایران نخواهد داشت.

عبدالحسین بیات، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران به خبرگزاری مهر گفت: "در دو سال گذشته با وجود شدت گرفتن تحریم‌ها، صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری ایران متوقف نشده است."

وزارت خزانه‌داری آمریکا دیروز (جمعه، ۳۱ مه) اعلام کرد که هشت شرکت پتروشیمی ایران را که "در مالکیت یا در اختیار دولت" هستند، مشمول تحریم کرده است.

این شرکت‌ها شامل پتروشیمی بندر امام، پتروشیمی بوعلی سینا، پتروشیمی مبین، پتروشیمی نوری، پتروشیمی پارس، پتروشیمی شهید تندگویان، پتروشیمی شازند و پتروشیمی تبریز می‌شوند.

معاون وزیر نفت ایران گفت که صنعت پتروشیمی چندین سال است که با تحریم‌های بین المللی روبه‌رو بوده است، ولی در عین حال، از دو سال گذشته و با وجود شدت گرفتن تحریم‌ها، صادرات محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری ایران متوقف نشده است.

او گفت: "هم‌اکنون راهکارهای مقابله با تحریم پتروشیمی در دو فاز تامین کالا، تجهیزات، قطعات یدکی، مواد شیمیایی افزودنی و کاتالیست‌ها، و صادرات پتروشیمی با تامین کشتی و بیمه دنبال می‌شود."

آقای بیات همچنین گفت که محصولات پتروشیمی ایران به بیش از ۶۵ کشور جهان در پنج قاره صادر می‌شود و "از دو سال گذشته متنوع‌سازی بازارهای هدف صادرات پتروشیمی در دستور کار ایران قرار گرفته است."

معاون وزیر نفت ایران اضافه کرد: "با وجود اعمال شدیدترین تحریم‌ها، هم‌اکنون حتی کشورهای اروپایی هم خریدار محصولات پتروشیمی ایران هستند."

آقای بیات همچنین گفت که کیفیت و تنوع بالای محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری، دو برگ برنده ایران برای حضور پایدار در بازار جهانی پتروشیمی است. او اضافه کرد که ایران در سال ۱۳۹۱ نزدیک به ۱۶ میلیون تن محصول پتروشیمی با ارزش تقریبی حدود ۱۲ میلیارد دلار صادر کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا صنعت پتروشیمی را دومین منبع درآمد ارزی ایران خوانده و گفته است که تحریم جدید شرکت‌های پتروشیمی برای افزایش فشارها بر ایران اعمال می‌شود.

براساس گزارش‌های رسمی، از تیر سال گذشته و با آغاز اجرایی شدن تحریم خرید نفت خام ایران توسط اتحادیه اروپا و آمریکا، صادرات روزانه نفت خام ایران از حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در سال ۱۳۹۰ در بهترین حالت به یک میلیون بشکه در سال ۱۳۹۱ رسیده که به معنای نصف شدن صادرات نفت و از دست رفتن نیمی از درآمدهای ارزی نفتی ایران است.

درآمد حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی در داده‌های آماری ایران جزو درآمدهای غیرنفتی محاسبه می‌شود و کاهش احتمالی فروش بین‌المللی این محصولات بر اثر تحریم‌های آمریکا به معنای کاهش درآمدهای غیرنفتی آن کشور خواهد بود.

هرچند خبرگزاری مهر در گزارش دیگری از وضعیت تولید و صادرات شرکت‌هایی که هدف تحریم اخیر آمریکا قرار گرفته‌اند، نوشته است که ۷۰ درصد تولیدات هفت شرکت از این تعداد، به جز شرکت پتروشیمی مبین، در شرایط کنونی در بازار داخلی ایران عرضه می‌شود.

البته در این گزارش آمده است که با افزایش قیمت ارز در سال گذشته، شرکت های پتروشیمی ایران حضور گسترده‌ای در بازار جهانی داشته‌اند که باعث افزایش قیمت و گرانی مواد اولیه صنایع تکمیلی پتروشیمی در بازارهای داخلی ایران شده است. مهر اضافه کرده است که اگر با اعمال تحریم‌های جدید، محصولات پتروشیمی ایران خریدار بین‌المللی نداشته باشد، "فرصتی طلایی" در اختیار شرکت‌های داخلی قرار می‌گیرد و آنها می توانند از این "فرصت" برای دریافت مواد اولیه و توسعه صنایع تکمیلی استفاده کنند.

مطالب مرتبط