دیوان محاسبات ایران: دولت ۶۵ درصد قانون بودجه را رعایت نکرده

Image caption گزارش دیوان محاسبات نشان می دهد که دولت آقای احمدی نژاد همواره بخش عمده‎ای از قانون بودجه را رعایت نکرده است.

گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۰ که از سوی دیوان محاسبات منتشر شده است، نشان می دهد دولت محمود احمدی نژاد ۶۵ درصد از احکام بودجه را به طور کامل رعایت نکرده است.

خبرگزاری مهر گزارش داده که بین شرکت ملی نفت ایران و خزانه داری کل که معمولا درآمدهای نفتی به این خزانه وارد می شود، تسویه حساب نشده است.

یکی از دلایل عدم تسویه حساب سال ۹۰ هم این بود که در سالهای ۸۸ و ۸۹ دولت آقای احمدی نژاد نزدیک به پنج میلیارد دلار نفت خام را با بنزین و گازوئیل وارداتی معاوضه کرده بود.

این اقدام همان زمان با واکنش تند مجلس مواجه شد و نمایندگان مجلس دولت را متهم کردند که کار غیرقانونی انجام داده است.

عدم تسویه حساب شرکت ملی نفت ایران با خزانه داری کل کشور باعث شده است که سرمایه گذاری در طرح های بزرگ نفت و گاز با مشکل مواجه شود.

سهمی از درآمدهای نفتی به سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز اختصاص دارد و به همین دلیل، روشن نشدن اختلاف بین شرکت ملی نفت و خزانه داری کل، مشکلاتی را در بودجه مربوط به سرمایه گذاری در پروژه های نفتی ایجاد کرده است.

دیوان محاسبات که بازوی نظارتی مجلس به حساب می آید تاکنون شش گزارش از عملکرد دولت محمود احمدی‌نژاد از اجرای قانون بودجه سال های مختلف را به مجلس تحویل داده است که همه آنها حاکی از بی توجهی دولت به قانون بودجه بوده است.

در سال ۱۳۸۵ دیوان محاسبات از انحراف یک و نیم میلیارد دلاری حکایت داشت و بعد از آن نیز هر ساله این روند کما بیش ادامه پیدا کرده است.

در گزارش سال ۱۳۸۶ دیوان محاسبات تخلفات دولت از قانون بودجه بیش از پنجاه درصد بود و در سال ۸۷ این رقم به بیشتر از ۷۰ درصد رسید در سالهای ۸۸، ۸۹ و ۹۰ میزان بی توجهی دولت حدود ۶۵ درصد بوده است.

گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۱ هنوز منتشر نشده است و به نظر می رسد این گزارش زمانی منتشر خواهد شد که دولت آقای احمدی نژاد، قدرت را به رئیس جمهور بعدی واگذار کرده باشد.

دیوان محاسبات بازوی نظارتی مجلس به حساب می آید و بر عملکرد دولت و شرکت های دولتی نظارت دارد. دیوان محاسبات مواظب است که وزارتخانه ها و موسسات دولتی، بودجه سالانه را در جای خود و به اندازه خرج کنند.

این دیوان در چند سال اخیر بارها نسبت به بی انضباطی دولت در بودجه و تخلف مدوام مقامات دولتی هشدار داده، اما دولت آقای احمدی نژاد توجهی به این هشدارها نکرده است.

یکی از مهمترین موارد تخلف دولت در زمینه پرداخت یارانه ها که دیوان محاسبات آن را منتشر کرد مربوط به تخلف ۱۵ هزار میلیارد تومانی دولت بود. دیوان محاسبات اعلام کرده بود که دولت ۱۵ هزار میلیارد تومان از حساب بانک مرکزی، درآمدهای نفتی و بودجه عمومی کشور برای پرداخت یارانه نقدی هزینه کرده است.

برخی کارشناسان می گویند که در دو سه سال اخیر تخلفات دولت ابعاد تازه ای پیدا کرده است و تاخیر دولت در ارائه بودجه سالانه به مجلس و استفاده از بودجه چند دوازدهم به بی انضباطی مالی بیشتر دامن زده است.

مطالب مرتبط