پاسخ دولت به انتقادات اقتصادی نامزدهای ریاست جمهوری ایران

شمس الدین حسینی
Image caption آقای حسینی می گوید کشورهایی که از ایران نفت می‌خرند، تحت فشار دولت‌های غربی اجازه استفاده از پول نفت برای پشتیبانی از تجارت ایران با کشورهای ثالث را ندارند

شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد ایران در واکنش به انتقاد نامزدهای ریاست جمهوری از وضعیت اقتصادی کشور گفته که با وجود تحریم‌ها قدرت خرید مردم ایران افزایش پیدا کرده است.

آقای حسینی که سخنگوی اقتصادی دولت آقای احمدی نژاد نیز هست، می گوید که "شاخص قدرت برابری خرید نشان دهنده تغییرات نسبی درآمد سرانه یک کشور بر اساس یک سبد کالایی است و با این شاخص قدرت برابری خرید در کشور رشد بالایی را نشان می دهد."

به گفته آقای حسینی، ایران "در سال گذشته جزو کشورهایی است که درآمدشان بر اساس شاخص قدرت برابری خرید از مرز یک هزار میلیارد دلار گذشته است."

وزیر اقتصاد سعی کرده به بخشی از انتقادهای نامزدهای ریاست جمهوری به صورت کلی پاسخ بدهد و تاکید می کند که قیمت نفت در سالهای اخیر افزایش پیدا کرده، اما قدرت خرید دلارهای نفتی نسبت به گذشته بسیار کمتر بوده است.

این سخنان پاسخ به انتقاد نامزدهایی است که می گویند دولت محمود احمدی نژاد در هشت سال اخیر بیشتر از ۶۰۰ میلیارد دلار نفت خام صادر کرده اما در عوض مشکلات اقتصادی ایران نه تنها کم نشده که بیشتر هم شده است.

تقریبا همه نامزدها از وضعیت اقتصادی کشور انتقاد کرده و قول داده اند که به محض پیروزی برنامه هایی را برای کنترل تورم، گرانی و بیکاری اجرا کنند ولی هیچکدام روشن نکرده اند که این برنامه ها را چگونه عملی خواهند کرد؟

عوارض تحریم

وزیر اقتصاد توضیحی درباره گرانی کالا و خدمات و تورم نداده است در حالی که آمارهای رسمی نشان می دهد که تورم در پایان اردیبهشت ماه بیشتر از ۳۱ درصد بوده است.

آمارهای رسمی نشان می دهد که نرخ بیکاری نیز بیشتر از ۱۲ درصد است و تعداد بیکاران نیز حدود سه و نیم میلیون نفر برآورد شده است.

با آنکه دولت آقای احمدی نژاد معتقد است که چند میلیون شغل در سالهای گذشته ایجاد کرده، اما نامزدها می گویند که دولت شغل چندانی ایجاد نکرده است و اکثر خانوارها حداقل یک بیکار دارند.

وزیر اقتصاد با اشاره به انتقاد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری می گوید که برخی می گویند در حال حاضر هیچ خانواری را سراغ نداریم که بیکار نداشته باشد در حالی که با فرض وجود یک نفر بیکار در هر خانوار و وجود ۲۱ میلیون خانواده، باید همین تعداد بیکار در کشور وجود داشته باشد.

انتقاد برخی نامزدها هم این است که در دولت آقای احمدی نژاد تعریف بیکاری عوض شده است و هر کسی که دو ساعت در هفته کار کند، دولت او را شاغل می داند در حالی که در گذشته یک فرد دستکم باید دو روز در هفته کار می کرد تا به عنوان شاغل معرفی شود.

آقای حسینی می گوید که دولت برای ارائه آمار بیکاری استاندارهایی دارد که از سوی سازمان جهانی کار تعیین شده است و "افزایش نرخ رشد جمعیت در سال‌های آغازین انقلاب باعث شده که امروز برای متوقف کردن رشد نرخ بیکاری، ایجاد سالانه بیش از یک میلیون شغل در کشور ضروری شود."

وزیر اقتصاد می گوید که "ما در سال ۹۱ یکی از سخت‌ترین سال‌های اقتصادی را پشت سرگذاشتیم و با تمام اقدامات دولت و مردم نرخ بیکاری افزایش پیدا نکرد. در این زمینه نیز ما برنامه هایی داشتیم و داریم و اگر تحریم‌ها و تلاطم ارزی پیش نمی‌آمد، نرخ بیکاری را کاهش می‌دادیم."

یکی از مشکلاتی که ایران در یک سال گذشته با آن مواجه شده، افزایش تحریم ها به خصوص در حوزه بانکی و نفتی بوده است و این تحریم ها باعث شده که ایران نتواند بخشی از نفت تولیدی اش را صادر کند و درآمدهای ارزی همان نفت صادر شده را نیز نتواند به داخل منتقل کند.

آقای حسینی می گوید: "اجازه مصرف پول در خارج از کشور را به ما نمی‌دهند و طبق یکی از فازهای جدید تحریم‌ها، کشورهایی که از ایران نفت می‌خرند، با وجود فشار دولت‌های غربی اجازه استفاده از پول نفت برای پشتیبانی و تجارت ایران با کشورهای ثالث را ندارند."

مطالب مرتبط