وزیر نفت ایران: جابه جایی پول فروش نفت کار بسیار سختی است

رستم قاسمی
Image caption وزیر نفت می گوید که جابه‌جایی پول فروش نفت کار بسیار سختی است چون اگر خواسته باشیم یک میلیون دلار از بانکی به بانک دیگر منتقل کنیم اتحادیه اروپا و آمریکا متوجه می‌شود

در پی انتقادات گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از تحریم های اقتصادی، رستم قاسمی وزیر نفت ایران گفته که "دولت در سال گذشته سخت‌ترین شرایط برای فروش نفت را پشت سر گذاشت، اما فروش نفت با هر سختی در حال انجام است."

وزیر نفت ایران با تاکید بر این بعضی‌ها متوجه نیستند که ما با چه جنگی مواجه هستیم، گفته "با وجود فشارهای داخلی و خارجی دولت در سال گذشته توانست کشور را اداره کند گرچه امروز این فشارها نیز همچنان وجود دارد."

در روزهای اخیر نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از وضعیت اقتصادی کشور انتقاد کرده و برخی وعده داده اند که در صورت برنده شدن در انتخابات، تلاش خواهند کرد تحریم ها را کاهش دهند.

گزارشها نشان می دهد که در پی تشدید تحریم های غرب علیه ایران، صادرات نفت این کشور از بیشتر از دو میلیون بشکه در روز به کمتر از یک میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است.

وزیر نفت ایران می گوید که غلامرضا آقازاده وزیر نفت ایران در زمان جنگ هشت ساله برایش تعریف کرده که در زمان جنگ مشکلات زیادی برای صادرات نفت وجود داشت، اما کشتی‌ها برای بردن نفت ایران صف می‌کشیدند و مانعی هم برای دریافت پول آن وجود نداشت.

آقای قاسمی می گوید که "اما امروزه با تحریم بانک مرکزی و صنعت نفت مشکلات زیادی در زمینه فروش نفت وجود دارد."

تحریم های بین المللی علیه صنعت نفت و بانکداری ایران مشکلات جدی برای فروش نفت و انتقال پول نفت صادراتی ایجاد کرده است و ایران اکنون قادر نیست پول نفت خود را به سادگی از مشتریان بگیرد. دولت ایران ناچار شده برای تسویه حساب با مشتریان نفت، به جای پول از آن کشورها کالا وارد کند.

در ماه های اخیر، ایران با تشدید تحریم‌های خارجی علیه برنامه‌های اتمی خود مواجه بوده که به خصوص با محدودیت ارتباط با مراکز مالی بین‌المللی و عدم دسترسی به درآمدهای ارزی کشور همراه بوده است. شرایط کنونی به نوعی به معنی "بلوکه" شدن این درآمدها در خارج از کشور است.

به گفته وزیر نفت ایران "جابه‌جایی پول فروش نفت کار بسیار سختی است چون اگر خواسته باشیم یک میلیون دلار از بانکی به بانک دیگر منتقل کنیم اتحادیه اروپا و آمریکا متوجه می‌شود."

آقای قاسمی تاکید کرده که "دشمنان در سال گذشته تیر خلاص خود را به سمت صنعت نفت کشور نشانه رفتند تا از این طریق شاهرگ اقتصادی کشور را قطع کنند."

مطالب مرتبط