توافق بر سر بودجه هفت ساله اتحادیه اروپا

Image caption مارتین شولتز، سخنگوی پارلمان (راست)، مانوئل باروسو رئیس کمیسیون اروپا (چپ)

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا سرانجام بعد از ماه ها مذاکره بر سر بودجه ۲۰۱۴ -۲۰۲۰ این اتحادیه به توافق رسیدند.

ژوزه مانوئل باروسو، رئیس کمیسیون اروپا ضمن اعلام این موضوع گفت بر سر بودجه ۸۲۲ میلیارد پوندی (۱ ممیز ۳ تریلیون دلاری) بین اعضای اتحادیه و رهبران پارلمان اروپا توافق شده است.

سران کشورهای اروپایی در ماه فوریه بر سر این میزان به توافق رسیده بودند اما تصویب آن از سوی پارلمان اروپا که به نحوه تقسیم آن شدیدا اعتراض داشت، به تعویق افتاده بود.

حال طبق درخواست پارلمان اروپا، در نحوه تقسیم بودجه انعطاف بیشتری نشان داده خواهد شد. به این ترتیب قرار است آن بخش از بودجه که در طول یک سال مصرف نشده است به جای آن که به بودجه ملی بازگردد، به بودجه سال بعد اضافه شود.

خبرنگار بی بی سی در بروکسل می گوید اگر بودجه درست همانطوری که پارلمان اروپا خواسته تقسیم شود، احتمال افزایش هزینه‌ها وجود دارد.

رهبران ۲۷ کشور اروپایی برای حضور در یک همایش در بروکسل گرد هم می آیند تا درباره بیکاری بی سابقه، به ویژه بیکاری جوانان در اروپا مذاکره کنند.

تقریبا یک چهارم جمعیت جوانان بین ۱۸ تا ۲۵ سال در اروپا بیکارند. این آمار در یونان و اسپانیا به بیش از نیمی از جمعیت می رسد.

رهبران اروپایی در مورد مصرف پیش از موعد ۶ میلیارد یورو برای کمک به پروژه های کارآموزی جوانان نیز مذاکره خواهند کرد.

همچنین پیش نویس اصلاحات کشاورزی اروپا و نجات بانک هایی که با بحران مالی روبرو هستند تهیه شده است.

وام دهندگان بانک ها، سهام داران و سپس سپرده گذاران با سپرده هایی بیش از ۱۰۰ هزار یورو، از نخستین گروه هایی هستند که از نحوه تقسیم بودجه اروپا منتفع خواهند شد.

مطالب مرتبط