قیمت دلار دولتی ۲۴۷۷ تومان شد

بانک مرکزی ایران از امروز شنبه پانزدهم تیرماه با حذف دلار ۱۲۲۶ تومانی در وبسایت خود، به طور رسمی نرخ دلار را ۲۴۷۷ تومان اعلام کرده است.

به این ترتیب بعد از نزدیک به یک سال، بانک مرکزی به صورت رسمی دلار ۲۴۷۷ تومانی را به عنوان پایه قیمت ارز اعلام کرده است.

تا پیش از این، بانک مرکزی هر روز دو نرخ را برای ارزهای مختلف اعلام می کرد، یک نرخ ارز مرجع و دیگری نرخ ارز مبادله ای. نرخ ارز مرجع مربوط به قیمت ارز دولتی بود که پس از تثبیت نرخ ارز از حدود ده سال تقریبا ثابت مانده بود و تا پیش از بحران ارزی سال گذشته مبنای قیمت ارز به حساب می آمد. دیگری هم نرخ ارز مبادله ای بود که بعد از بروز بحران ارزی سال گذشته از سوی بانک مرکزی تعیین شده بود و تقریبا دوبرابر قیمت ارز مرجع بود.

تا روز گذشته بانک مرکزی هر روز در وبسایت خود دو نرخ را برای ارزهای عمده تعیین و اعلام می کرد ولی از امروز نرخ ارز دولتی با دلار ۱۲۲۶ تومان به کلی حذف شده و به جای آن یک نرخ یعنی همان نرخ ارز مبادله ای را برای انواع ارز اعلام کرده است.

بعد از بروز بحران ارزی در سال گذشته بانک مرکزی ایران قیمت ارز دولتی را تقریبا به دوبرابر افزایش داد و با دسته بندی کالاهای وارداتی، سعی کرد با کنترل بازار ارز به بخشی از کالاهای وارداتی ارز دولتی به نرخ دلار ۱۲۲۶ تومان اختصاص بدهد.

مدتی بعد با تشدید تحریم ها و کمبود ارز، بانک مرکزی اعلام کرد که فقط به کالاهای اساسی یعنی غذا و دارو ارز دولتی به دلار ۱۲۲۶ تومان اختصاص می دهد.

در همین زمان بانک مرکزی، اتاق مبادلات ارزی را راه اندازی کرد و با تقسیم کالاهای وارداتی به ۱۰ اولویت، سعی کرد تا با اختصاص ارز به قیمتی دوبرابر قیمت دولتی، هم بازار ارز و هم بخشی از نیاز واردکنندگان را کنترل کند.

واردات کنندگان با مراجعه به مرکز مبادلات ارزی، نیاز خود را اعلام می کردند و بانک مرکزی هم مبالغی ارز به نرخ دوبرابر قیمت دولتی را در اختیار آنها قرار می داد.

اما تلاش دولت و بانک مرکزی برای کنترل بازار ارز ثمر چندانی نداشت به گونه ای که علاوه بر دو نرخ ارز دولتی،( نرخ ارز مرجع و نرخ ارز مبادله ای) نرخ دیگری هم در بازار وجود داشت که تقریبا سه برابر نرخ ارز دولتی با دلار ۱۲۲۶ تومان بود.

امروز، پانزده تیرماه، هر دلار در بازار آزاد ۳۳۴۰ تومان، هر یورو ۴۳۵۰ تومان و هر پوند نیز ۵۰۳۵ تومان خرید و فروش شده است.

دولت اخیرا اعلام کرده بود که از این پس دیگر ارز مرجع (دلار ۱۲۲۶ تومانی) به کالاهای اساسی و دارو داده نمی شود و قیمت ارز همان قیمتی خواهد بود که در بودجه امسال تعیین شده است.

بنابر اعلام بانک مرکزی ایران، قیمت یورو پول واحد اروپایی ۳۱۷۹ تومان و قیمت پوند بریتانیا ۳۶۹۴ تومان تعیین شده است.

چون نرخ تازه دوبرابر نرخ ارز دولتی است به نظر می رسد که قیمت دارو و غذا که پیشتر با دلار ۱۲۲۶ تومان وارد می شد، افزایش شدیدی پیدا خواهد کرد.

عباس قبادی، معاون وزیر صنعت و معدن در گفتگو با خبرگزاری تسنیم ضمن اعلام بی اطلاعی از تصیمم بانک مرکزی گفته که "هر قیمتی که اعلام می‌شود مهم نیست، و بانک مرکزی هرکاری می‌خواهد انجام دهد ولی ارز کالا‌های اساسی را تأمین کند."

به گفته آقای قبادی، "اگر به این شکل پیش رود فشار زیادی برای تأمین کالا‌های اساسی به ما وارد می‌شود."

به دلیل تحریم های بین المللی، ایران هم در فروش نفت و هم برای انتقال پول نفت فروخته شده به داخل با مشکل مواجه است.

مطالب مرتبط