بورس تهران رکورد زد

Image caption رشد شاخص بورس تهران در یک هفته گذشته - منبع وبسایت بورس اوراق بهادار تهران

شاخص کل سهام بورس تهران با به جا گذاشتن رکوردی کم سابقه در یک روز بیشتر از ۱۵۵۰ واحد افزایش پیدا کرده و به رقم ۵۴هزار و ۲۹۴ واحد رسیده است.

گزارش بورس تهران نشان می دهد که شاخص بورس تهران در شروع فعالیت امروز (شنبه پانزدهم تیر) ۵۲ هزار و ۷۴۷ هزار واحد بود که در فاصله ای کوتاه از مرز ۵۴ هزار واحد هم گذشت.

بورس تهران از شروع سال جدید خورشیدی رشد خیره کننده ای داشته است به گونه ای که با شروع فعالیت بورس تهران در چهاردهم فروردین از مرز ۴۰ هزار واحد فراتر رفت و بعد از آن هم این رشد ادامه پیدا کرده است.

گزارشها نشان می دهد که بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ۲۴ خرداد ماه، شاخص بورس از مرز ۴۶ هزار واحد گذاشت و با افزایش امیدواری نسبت به احتمال کاهش یا لغو تحریم های اقتصادی به خصوص تاثیر آن بر صنعت پتروشیمی، بازار بورس تحت تاثیر این خوش بینی قرار گرفت.

گزارش خبرگزاری فارس نشان می دهد که امروز تالار معاملات بورس تهران "شاهد حضور بسیار بالای معامله گران و سهامدارانی" بود که به ساختمان بورس آمده بودند به گونه ای که برخی روی پله های ورودی تالار شیشه ای نشسته بودند.

بنابر این گزارش، "اکثر معامله‎گران و سهامداران با استفاده از لپ تاپ و دستگاههای آنلاین به طور لحظه ای اخبار و تغییرات مربوط به شرکت ها" را دنبال می کردند.

بنابر گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، اکثر نمادهای بازار با افزایش قیمت و صف خرید مواجه بودند و "شرکت های گل گهر، چادرملو، سرمایه گذاری غدیر، توسعه معادن و فلزات، پالایش نفت تبریز، مپنا، ملی مس، فولاد مبارکه اصفهان، بانک ملت، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی بیشترین تاثیر را در حرکت جهشی بورس گذاشتند."

یکی از مهمترین دلایل رشد بازار بورس تهران به عقیده کارشناسان، امیدواری نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی، کاهش احتمالی تحریم ها و ورود نقدینگی جدید به بازار بوده است.

پس از انتخابات ریاست جمهوری اخیر، به دلیل ادامه رکود در بازار مسکن و کاهش قیمت ارز و طلا، بخشی از شهروندان برای حفظ ارزش دارایی های خود، بخشی از سرمایه هایشان را به بازار بورس منتقل کرده اند.

در عین حال نزدیک شدن پایان فصل مجامع شرکت های بورسی و تقسیم سود سالانه نیز به استقبال بیشتر برای خرید سهام کمک کرده است و همه اینها باعث شده تا بورس تهران بهترین روزهای خود را در چهار دهه اخیر سپری کند.

بنابر گزارش وبسایت بورس اوراق بهادار تهران، ارزش این بازار در پایان معاملات امروز به بالای ۲۵۶ هزار میلیارد تومان رسیده است.

مطالب مرتبط