روحانی: برای اولین بار پس از جنگ، رشد اقتصادی در دو سال متوالی‌ منفی بوده

حسن روحانی، رئیس‌جمهور منتخب ایران که به مجلس رفته است، به نمایندگان گفت: "در دوران بعد ازجنگ هشت ساله، این برای اولین بار است که برای دو سال متوالی رشد اقتصادی منفی داشته‌ایم."

آقای روحانی گفت پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری ترجیح داده به جای انتخاب اعضای کابینه با تشکیل کمیته‌هایی به بررسی مشکلات اقتصادی، سیاست خارجی، سیاست داخلی و مسائل فرهنگی و اجتماعی بپردازد.

او گفت که از مقام‌های اجرایی کنونی نیزمشورت‌هایی در این باره گرفته است، که به گفته او تصویر ارائه‌شده از سوی آنها متفاوت با تصویری است که مشاورانش از کشور به دست داده‌اند.

حسن روحانی گفت امیدوار است دولتش در صد روز نخست کار گزارشی از وضعیت کشور ارائه کند. او گفت: "دولت آینده خواهد گفت که چه چیزی را تحویل گرفته است."

همزمان با سخنرانی آقای روحانی، محمود احمدی‌نژاد به همراه اعضای کابینه خود با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران دیدار کرده است. آقای خامنه‌ای در این جلسه گفته است: "كسانی كه می‌خواهند درباره دولت قضاوت كنند به حجم كار بالا و تلاش خستگی ناپذیر و امتیازات آن در دنیا توجه كنند. این دولت توانست شعارهای انقلاب را سر دست بگیرد و به آن افتخار كند."

کسر بودجه

آقای روحانی با اشاره به بودجه امسال گفت: "بودجه مصوب امسال با واقعیت اجرایی فاصله دارد. فاصله زیاد خواهد بود."

او گفت که بودجه سال گذشته هم مشکل مشابهی داشت و امسال مشکل بیشتر خواهد بود.

رئیس جمهور منتخب ایران از نمایندگان مجلس خواست که برای حل این مشکلات با او و دولتی که تشکیل خواهد داد همکاری کنند.

او از جمله با اشاره به طرح هدفمندی یارانه‌ها گفت منابع و هزینه‌های اجرای این طرح با هم همخوانی ندارد.

آقای روحانی می‌گوید که تورم در ایران به ۴۲درصد رسیده است. او گفت مشکلات پیچیده ایران تنها با همکاری دولت و مجلس قابل حل است.

حسن روحانی نسبت به بحرانی بودن وضعیت اشتغال در ایران هشدار داده و گفت: "فقط چهار میلیون دانشجو داریم و اگر روند فعلی ادامه پیدا کند، در چهار سال آینده ۴-۵ میلیون جوان فارغ التحصیل بی کار خواهیم داشت."

به گفته آقای روحانی، "رقم کسانی که در هشت سال گذشته مشغول کار شده اند بسیار بسیار اندک و طبق آمار رسمی، سالی ۱۴ هزار نفر بوده است."

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: "در مقابل دشمن درشت سخن گفتن راه حل نیست، باید در برابر نقشه دشمن تدبیر کنیم. سخن گفتن ممکن است زیبا باشد، اما حتما کافی نیست."

آقای روحانی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری اخیر گفت برگزاری این انتخابات به ترتیبی بوده که هیچکس نتوانست در نتایج آن تردید کند.

او حمایت مردم را سرمایه اول، و حمایت آیت‌الله علی خامنه‌ای را سرمایه دوم دولت خود خواند.

علی اکبر ترکان، علی یونسی، علی ربیعی، محمدرضا نوبخت و محمد شریعتمداری از جمله چهره‌هایی بودند که آقای روحانی را در مجلس همراهی کردند.

مطالب مرتبط