مجلس ایران تعویق اقساط وام بانک جهانی را پیگیری می‌کند

نشان بانک جهانی
Image caption بانک جهانی می گوید که ایران در شش ماه گذشته به دلیل تحریم ها و تصویب دیرهنگام لایحه بودجه نتوانسته اقساط وامهایش به این بانک را بپردازد

ارسلان فتحی پور رییس کمیسیون اقتصادی مجلس به تعویق افتادن پرداخت اقساط وام ایران در بانک جهانی را لطمه به جایگاه ایران توصیف کرده و گفته که مجلس این مشکل را بررسی می کند و وزیر اقتصاد باید پاسخگوی "این اتفاق نامیمون" باشد.

آقای فتحی پور به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته که "بدهی ایران به بانک جهانی و به تعویق افتادن پرداخت اقساط وام‌ها آن هم به مدت شش ماه قطعا به اعتبار جمهوری اسلامی ایران در این نهاد لطمه خواهد زد."

بانک جهانی اعلام کرده است که ایران بیش از ۷۹ میلیون دلار بدهی خود را در شش ماه گذشته به این سازمان پرداخت نکرده است.

بر اساس محاسبه بانک جهانی تا پایان ماه ژوئن سال جاری میلادی بدهی ایران به این سازمان بین المللی بیش از ۶۹۷ میلیون دلار است.

به گفته بانک جهانی این میزان مجموع اقساطی است که ایران موظف بوده در شش ماه گذشته بابت وام‌هایی دریافتی از بانک بازسازی و توسعه بین المللی به این سازمان پرداخت کند.

یک مقام بانک جهانی که نخواست نامش فاش شود به بی بی سی فارسی گفت که چهار ماه از تاخیر به خاطر تحریم ها بوده ولی بعد از رفع مشکلات ناشی از تحریم به دلیل تصویب نشدن قانون بودجه ایران در سال گذشته خورشیدی و دیده نشدن بودجه لازم برای پرداخت اقساط بانک جهانی در بودجه سه دوازدهم، باعث شده تا اقساط این وام به تاخیر بیفتد.

بودجه امسال به دلیل تاخیر طولانی دولت محمود احمدی نژاد در ارسال آن به مجلس، در خرداد ماه تصویب شد و مجلس در اسفند ماه گذشته برای آنکه دولت بودجه لازم را برای اداره کشور داشته باشد یک بودجه سه دوازدهم را برای سه ماه اول سال تصویب کرد.

علاوه بر این، ایران بر سر پرونده هسته ای خود با تحریم های بین المللی رو به روست و این تحریم ها مشکلات زیادی را در فروش نفت و انتقال پول آن ایجاد کرده است.

به گفته این مقام بانک جهانی، مسئولان بانک مرکزی ایران گفته اند که در حال مذاکره برای جبران اقساط معوقه هستند.

بانک جهانی می‌گوید از آنجا که ایران هیچ کدام از اقساط خود را در شش ماه گذشته پرداخت نکرده، این کشور در وضعیت "بدحسابی" قرار گرفته است.

به جز ایران، زیمبابوه تنها کشور "بدحساب" در جمع مشتریان بانک جهانی است و نزدیک ۱۳ سال است که قسط وام‌هایش را به این سازمان نپرداخته است.

بدحساب معرفی شدن یک کشور توسط بانک جهانی، دریافت وام‌های بیشتر از این سازمان را غیرممکن می‌کند و تاثیر مستقیم بر اعتبار مالی کشور در معاملات مالی با وام دهندگان دیگر دارد. اگرچه بانک جهانی می‌گوید هشت سال است که هیچ درخواست وام تازه‌ای را از سوی ایران تایید نکرده است و خود را متعهد به رعایت قوانین تحریم ایران می‌داند.

آقای فتحی پور با ابراز تاسف گفته که می گوید که "بانک جهانی یک نهاد پولی و اعتباری معتبر در جهان است و جمهوری اسلامی ایران نیز کرسی محکم و قابل توجهی در این نهاد داشت و ممکن است این اتفاق لطمه‌ای جدی به جایگاه ایران بزند و لذا باید به سرعت جلوی‌ آن گرفته شود."

بنابر گزارشها، اقتصاد ایران با رکود رو به روست و پیش بینی ها نشان می دهد که رشد اقتصادی این کشور منفی است.

در یک سال اخیر که تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران اجرا شده‌، ارزش ریال ایران در برابر دلار آمریکا به شدت تضعیف شده است.

مطالب مرتبط