درخواست وزیر صنعت برای لغو واگذاری نمایشگاه بین المللی به صدا وسیما

شرکت نمایشگاه های بین المللی
Image caption هیات دولت با وجود مخالفت وزارت صنعت و معدن، نمایشگاه بین المللی را به صدا و سیما واگذار کرد

مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته است که در نامه‌ای به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور، از وی خواسته است که در واگذاری نمایشگاه بین المللی به صدا و سیما (رادیو و تلویزیون دولتی ایران) تجدید نظر کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای غضنفری در این نامه‌ نوشته که در جلسه هیات دولت هم دلایل مخالفت خود را مطرح کرد اما هیات دولت با واگذاری شرکت سهامی نمایشگاه های بین المللی و اراضی آن به صدا و سیما "موافقت" کرده است.

شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی و سازمان توسعه تجارت از واحدهای زیر مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت است ولی براساس نامه آقای غضنفری، به نظر می‌رسد که هیات دولت در هنگام تصمیم گیری به دلایل وزارت صنعت و معدن وتجارت توجه نکرده است.

شرکت نمایشگاه های بین المللی در شمال تهران در کنار ساختمان مرکزی سازمان صدا و سیما قرار دارد و چند روز بعد از برگزاری مراسم تقدیر تلویزیون دولتی ایران از عملکرد هشت ساله محمود احمدی نژاد، اعلام شد که دولت زمین نمایشگاه‌های بین المللی را به صدا و سیما واگذار کرده است.

این تصمیم با واکنش تند تجار و صنعتگران رو به رو شد و اکبر ترکان، نماینده حسن روحانی رئیس جمهور منتخب در امور انتقال دولت، ضمن اعتراض به این اقدام دولت آقای احمدی نژاد، این کار را "نوعی قدردانی متقابل" دانست و گفت "ممکن است این گونه تصور شود که چون صداوسیما در مراسمی از رئیس جمهور تقدیر کرد، او هم متقابلا با واگذاری اراضی با ارزش نمایشگاه بین المللی قصد جبران آن را داشته است."

وزیر صنعت، معدن و تجارت در باره دلایل مخالفتش با واگذاری نمایشگاه بین المللی به صدا و سیما گفته است که فعالیت نمایشگاه در شرایط فعلی "ماهیتی ضد تحریمی" دارد.

Image caption وزیر صنعت و معدن از آقای احمدی نژاد خواسته که گروهی را مسئول بررسی کارشناسی واگذاری نمایشگاه کند

در سال‌های اخیر، ازدحام جمعیت در بزرگراه چمران به عنوان تنها راه دسترسی به نمایشگاه و خیابان های اطراف اعتراض ساکنان منطقه را به دنبال داشته و شهرداری با مزاحم تشخیص دادن نمایشگاه، خواستار تعطیلی آن بوده است.

دولت سعی داشت یک مجموعه نمایشگاهی در منطقه پرند بسازد اما به گفته آقای غضنفری، به دلیل کمبود منابع مالی، این نمایشگاه ساخته نشده است و فعالان اقتصادی هم علاقه‌ای به حضور در مکان جدید ندارند.

احتمال تغییر کاربری اراضی نمایشگاه و از بین رفتن شرکت نمایشگاه‌های بین المللی که نقش زیادی در صادرات غیرنفتی دارد از دیگر دلایل وزیر صنعت و معدن وتجارت برای تجدید نظر در واگذاری نمایشگاه به صدا و سیما است.

نمایشگاه بین المللی تهران در شمال شهرتهران و در دامنه جنوبی سلسله کوه های البرز قرار دارد و تنها محل برای برگزاری نمایشگاه در تهران است و تمام نمایشگاه های بین المللی و ملی در این محل برگزار می شود.

بحث در باره نمایشگاه بین المللی تهران از ده سال پیش همواره مطرح بوده است و اکنون با واگذاری نمایشگاه به صدا و سیما وارد مرحله تازه ای شده است.

چهار سال پیش نیز سازمان خصوصی سازی، نمایشگاه بین المللی را به سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح واگذار کرد که این تصمیم با مخالفت بخش خصوصی از جمله اتاق بازرگانی ایران که تمایلش را به خرید این نمایشگاه برای برگزاری نمایشگاههای تخصصی اعلام کرده بود، رو به رو شد و بعد از چند ماه دولت این معامله را باطل کرد.

اکنون با واگذاری نمایشگاه بین المللی به رادیو و تلویزیون دولتی، بحث در باره تغییر کاربری این مکان نیز بالا گرفته است و کارشناسان می گویند که دولت بر اساس قانون خصوصی سازی نمی تواند این مکان را - که جزو اوقاف و زمین آن متعلق به آستان قدس رضوی است- بدون رعایت قانون به رادیو و تلویزیون ببخشد.

مطالب مرتبط