وزیر نفت ایران: با همه مشکلات، صادرات نفت را افزایش می‌دهیم

بیژن نامدار زنگنه
Image caption آقای زنگنه می گوید که "با وجود مشکلاتی که در صادرات نفت داریم باید صادرات را افزایش دهیم"

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران از برنامه افزایش تولید نفت خبر داده و گفته که با همه مشکلاتی که در صادرات نفت داریم، صادرات نفت ایران افزایش خواهد یافت.

آقای زنگنه که بعد از هشت سال دوباره به وزارت نفت رسیده، به پایگاه خبری اداره روابط عمومی وزارت نفت (شانا) گفته که برنامه ای برای احیای جایگاه ایران در بازار جهانی انرژی دارد و "ظرفیت تولید نفت ایران باید در مدت ۶ تا ۷ ماه به میزان سال ۸۴ بازگردد."

گزارش‌ها نشان می دهد که تولید نفت ایران به شدت کاهش پیدا کرده است. بخشی از این کاهش تولید مربوط به مشتریان نفتی ایران است که بعد از تحریم های گسترده بین المللی و منطقه ای سعی کرده اند تا خرید نفت ایران را متوقف یا به شدت کاهش دهند و ایران ناچار شده مقداری از تولیدش را کم کند.

اما بخش دیگر کاهش تولید نفت مربوط به میدان های نفتی مهم ایران است که در دهه پنجم عمر خود قرار دارند و سالانه دست‌کم ۲۰۰ هزار بشکه از تولید نفت آنها کم می شود.

تا سال ۱۳۸۴ که آقای زنگنه وزیر نفت بود، تولید روزانه نفت به بیش از چهار میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسیده بود و برنامه این بود که چهار سال بعد تولید نفت به بیش از پنج میلیون بشکه در روز برسد.

اما گزارش‌ها نشان می دهد که اکنون توان تولید نفت ایران حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز است که کمتر از نیمی از آن در داخل کشور مصرف می شود. در شرایط موجود حتی ایران توان فروش همین میزان نفت تولیدی خود را ندارد.

به طور میانگین صادرات نفت در طول سال‌های اخیر بیشتر از دو میلیون بشکه در روز بوده است در حالی که گزارش‌ها نشان می دهد که بعد از گسترش تحریم های بین المللی این میزان به کمتر از نصف رسیده است.

آقای زنگنه گفته که برای افزایش توان تولید "با همه کشورها، هم طرف های مصرف کننده و هم تولید کننده و شرکت های بزرگی که می‌توانند در توسعه نفت ایران و اجرای طرح های توسعه این صنعت مهم نقش داشته باشند، مذاکره خواهیم کرد."

در دوران وزارت آقای زنگنه در دولت محمد خاتمی شرکت های نفتی بین المللی به خصوص شرکت های غربی با وزارت نفت ایران همکاری تنگاتنگی داشتند و در بسیاری از پروژه های نفت و گاز حضور داشتند اما در هشت سال گذشته با گسترش تحریم های بین المللی به تدریج بازار ایران را ترک کردند.

اکنون آقای زنگنه می گوید که هیچ منعی برای جلب این شرکت ها وجود ندارد و "بازار و امکانات کشور را برای جلب مشارکت آنان در دوران جدید توسعه صنعت نفت به آنها مجددا عرضه خواهیم کرد."

به گفته آقای زنگنه "با توجه به شرایط موجود، برای اینکه بتوانیم صادرات داشته باشیم معضلات زیادی پیش رویمان است ولی باید تلاش کنیم صادرات نفت را افزایش دهیم."

مطالب مرتبط