وزیر نفت ایران برای اصلاح قراردادهای نفتی دستور داد

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران برای اصلاح قراردادهای نفتی این کشور دستور داده است.

ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران از قول یک مقام بلندپایه وزارت نفت ایران خبر داده است که دستور آقای زنگنه، برای پیگیری اصلاح ساختار قراردادهای نفتی، با دعوت از صاحب نظران و شرکت های معتبر نفتی داخلی و خارجی خواهد بود.

به گفته عبدالمحمد دلپریش، مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، هدف از این اصلاح و بازنگری "افزایش جذابیت قراردادهای نفتی" است "تا زمینه برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به این صنعت تسهیل شود."

تحریم ها و افول صنعت نفت و گاز ایران

آقای دلپریش گفته هم اکنون در حال مطالعه و بررسی نسل‌های مختلف قراردادهای بیع متقابل در صنعت نفت هستیم و قراردادهای مشارکت در تولید در اولویت نیست.

در حال حاضر به دلیل تحریم خرید و سرمایه گذاری در نفت و گاز ایران از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا، صنعت نفت ایران دوران افول خود به سر می برد. این وضعیت بر درآمدهای این که به طور عمده متکی بر صادرات نفت است اثر گذاشته است.

مقام های دولت جدید ایران تلاش می کند تا با جذاب کردن قراردادهای نفتی، از شرایط بحرانی موجود عبور کند.

وزارت نفت ایران گفته در اصلاح و بازنگری قرارداهای نفتی، تاکید بر انواع قراردادهای دیگر از جمله بیع متقابل است که در صنعت نفت تجربه شده است.

بر اساس قراردادهای بیع متقابل شرکت های سرمایه گذاری خارجی با پرداخت تمام هزینه های پروژه آن را به شرکت ملی نفت ایران واگذار می کنند و از محل فروش تولیدات نفت و گاز اصل سرمایه و سود خود را برداشت خواهند کرد.

در این قراردادها شرکت های خارجی در پروژه های نفتی سهم مدیریتی ندارند و صرفا به عنوان پیمانکار با شرکت ملی نفت ایران کار می‌کنند.

به گفته مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت، در قراردادهای بیع متقابل "تامین سرمایه، رسیدن به اهداف تولید، مطالعه و توصیف دقیق مخزن بر عهده پیمانکار است و در نتیجه هر چه شناخت مخزن و برنامه تولید از آن دقیق‌تر شود می‌توان برای سال‌های زیادی برداشت از مخزن را به صورت صیانتی انجام داد."

"در قراردادهای بیع متقابل اولیه نیز پس از تهیه طرح جامع اولیه توسعه مخزن، این طرح باید به تصویب کارشناسان شرکت ملی نفت ایران و شورای اقتصاد می‌رسید و قاعدتا اگر تولید صیانتی نباشد در مراحل اولیه قرارداد از توسعه مخزن جلوگیری می‌شود."

حسن روحانی، رئیس جمهور جدید ایران با اشاره به تحریم صنایع نفت و گاز ایران و اهمال کاری دولت پیشین در توسعه میادین نفتی، وعده داده بود که در دوره ریاست جمهوری اش، بهبود وضعیت صنعت نفت را در اولویت قرار می دهد.

آقای روحانی، بیژن نامدار زنگنه از باسابقه ترین وزاری ایران را به عنوان وزیر پیشنهادی نفت به مجلس معرفی کرد و آقای زنگنه توانست از مجلس رای اعتماد بگیرد.

آقای زنگنه در نخستین روزهای کاری خود در دولت حسن روحانی گفته بود که تغییر در قرار‌داد‌های نفتی با هدف اجرای طرح‌های افزایش ضریب بازیافت در میدان‌های پیر، پیوستگی عملیات اکتشاف تا توسعه و ایجاد شرایط جذاب برای پیمانکار انجام می‌شود.

آقای زنگنه گفته بود "این قرار‌داد‌ها باید چارچوب مشخصی داشته باشند اما برای همه مکان‌ها و مناطق یکسان نیست، به‌طوری که مثلا در دریای خزر حاضریم امتیاز بیشتری بدهیم و یا این‌که امتیاز‌هایی که در مناطق مرکزی با منطقه خلیج‌فارس داده می‌شود، متفاوت است."

مطالب مرتبط