کاهش شش میلیارد دلاری واردات کالا به ایران

گمرگ ایران گزارش داده است که در پنج ماه اول امسال واردات کالا با کاهشی ۲۶ درصدی از ۲۲ میلیارد و ۱۴۶ میلیون دلار به ۱۶ میلیارد و ۳۰۷ میلیون دلار رسیده است که نسبت به پنج ماه سال گذشته حدود پنج میلیارد و ۸۳۹ میلیون دلار کمتر است.

همزمان با کاهش شدید واردات کالا به ایران، صادرات به خارج نیز کاهش پیدا کرده است و از ۱۶ میلیارد و ۵۱۲ میلیون دلار در پنج ماه اول سال گذشته به ۱۵ میلیارد و ۱۹۲ میلیون دلار کاهش پیدا کرده است. میزان کاهش صادرات در پنج ماه اول سال یک میلیارد و ۳۲۰ میلیون دلار است.

با آنکه کالاهای صادراتی عنوان غیرنفتی دارد اما گزارش گمرک نشان می دهد که تقریبا نصف درآمد صادراتی ایران از مشتقات نفتی نظیر میعانات گاز و کالاهای پتروشیمی به دست می آید.

عمده کالاهای وارداتی ایران را به ترتیب گندم، شمش آهن و فولاد، کنجاله، دانه ذرت، برنج و شکر تشکیل می دهند.

بنابر گزارش گمرک ایران، در پنج ماه اول سال واردات برنج افزایش شدیدی پیدا کرده و از ۵۴۹ هزار تن در پنج ماه اول سال گذشته به رقم ۹۳۹ هزار تن رسیده است. به این ترتیب ایران در پنج ماه اول سال بیش از یک میلیارد دلار صرف واردات برنج کرده است.

با آنکه حجم واردات ایران به شدت کاهش پیدا کرده اما گزارش گمرک از افزایش واردات کالاهای مصرفی نظیر گندم و برنج حکایت دارد.

بخش عمده کالاهای وارداتی از امارات و چین وارد شده است و این دو کشور تقریبا ۴۰ درصد از نیازهای وارداتی ایران را تامین می کنند و هند و کره جنوبی و ترکیه در رده های بعدی قرار دارند.

نکته جالب توجه در میان آمار تازه منتشر شده گمرک این است که تقریبا سهم همه کشورهای صادرکننده کالا به ایران با افت رو به رو بوده است به جز هند که سهمش تقریبا دو برابر شده و از ۶۳۳ میلیون دلار در پنج ماه اول سال گذشته به یک میلیارد و ۳۸۸ میلیون دلار در پنج ماه اول رسیده است.

به نظر می رسد دو برابر شدن صادرات کالا به ایران مربوط به مشکلات ناشی از تحریم ها باشد که بر اساس آن هند به عنوان مشتری نفت ایران نمی تواند پول نفت را به ایران بدهد و در مقابل به جای پول، به این کشور کالا فروخته است.

Image caption واردات کالا به ایران در چند ماه اخیر به دلیل تحریم‌های بین‌المللی با مشکل رو به رو شده است

بعد از تحریم های اتحادیه اروپا و آمریکا در سال گذشته، ایران با مشکلاتی در زمینه فروش نفت و انتقال پول نفت به داخل مواجه شده است. گزارش‌ها نشان می دهد که صادرات نفت ایران از بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه به مرز یک میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است.

به دلیل بروز این مشکلات دولت ایران به ناچار محدودیت هایی را برای برخی کالاهای وارداتی وضع کرده است و واردات این کالاها با قیمت حداقل دو برابر قیمت های سال گذشته میسر است. به این معنی که دلار دولتی در سال گذشته ۱۲۲۶ تومان بوده ولی اکنون دلار دولتی ۲۴۷۰ تومان قیمت دارد و نرخ دلار آزاد نیز بالای ۳ هزار و۳۲۰۰ تومان است.

با آنکه واردات کالا به ایران کاهش پیدا کرده اما گزارش گمرک نشان می دهد که واردات خودروی سواری در پنج ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل بیشتر هم شده است.

بنابر این آمار، سال گذشته در پنج ماه اول سال، ۱۵ هزار و ۶۸۳ دستگاه خودروی سواری وارد ایران شده در حالی که این رقم در سال جاری به ۱۶ هزار و ۹۵۹ دستگاه رسیده است. ارزش خودروهای وارداتی در سال گذشته ۳۴۱ میلیون دلار بوده در حالی که امسال با افزایشی نزدیک به ده میلیون دلار به رقم ۳۵۱ میلیون دلار رسیده است.

در مقابل صادرات خودروهای ایرانی که در پنج ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته به شدت کاهش پیدا کرده است به گونه ای که در پنج ماه اول سال گذشته ۲۵ هزار و ۷۰۵ دستگاه خودرو به خارج صادر شده بود اما این رقم با یک افت شدید به یک هزار و ۴۵۶ دستگاه رسیده است.

درآمد صادراتی خودروهای ایرانی نیز از ۱۴۵ میلیون دلار در پنج ماه اول سال گذشته به یازده میلیون دلار در پنج ماه اول سال کاهش پیدا کرده است.

بازار خودروهای صادراتی ایران به ترتیب عراق، جمهوری آذربایجان و اوکراین بوده است.

خودروسازان ایرانی به دلیل تحریم‌های بین المللی با مشکل تامین قطعات و مواد اولیه رو به رو شده و تولید آنها به کمتر از نصف کاهش پیدا کرده است.

بنابر این گزارش، واردات انواع گوشی تلفن همراه نیز نزدیک به بیست میلیون دلار کاهش پیدا کرده است در پنج ماه اول سال گذشته بیشتر از ۷۹ میلیون دلار صرف واردات گوشی تلفن همراه شده بود که این رقم در پنج ماه اول امسال به بیش از ۵۹ میلیون دلار رسیده است.

مطالب مرتبط