قیمت دلار به زیر سه هزار تومان رسید

حق نشر عکس non
Image caption قیمت دلار در ده روز گذشته روند نزولی داشته است

گزارش‌ها از تهران نشان می‌دهد که قیمت ارزهای عمده و طلا در بازار کاهش پیدا کرده و دلار بعد از حدود ده ماه به کمتر از سه هزارتومان و یورو نیز به کمتر از چهار هزار تومان رسیده است.

دلار در اوایل هفته گذشته حدود ۳۱۵۰ تا ۳۲۰۰ تومان در بازار معامله می شد و قیمت آن در حال کاهش بود به گونه ای که در روز پنج شنبه (۲۸ شهریور) به حدود ۳۰۷۰ تومان رسیده بود.

بنابر گزارش‌ها، دلار در ساعات اولیه صبح امروز به قیمت ۲۹۵۰ تومان معامله می شد اما خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا نوشته که "صرافان قیمت هر دلار آمریکا را برای فروش دو هزار و ۹۶۰ تومان و برای خرید دو هزار و ۹۱۰ تومان تعیین کردند".

یورو پول واحد اروپایی نیز در ساعات اولیه شروع به کار بازار ارز تهران با قیمت حدود چهار هزار تومان تومان و پوند بریتانیا نیز با قیمت حدود ۴۸۵۰ تومان در بازار خرید و فروش می شده است.

خبرگزاری دولتی ایران، نوشته که قیمت پوند به حدود ۴ هزار و ۶۵۰ تومان هم کاهش پیدا کرده است.

این خبرگزاری به نقل از صرافان دلایل کاهش قیمت را "افزایش میزان عرضه" و "اخبار مربوط به تحولات بین المللی و پیش بینی روند مطلوب اقتصادی" عنوان کرده است.

گزارشها نشان می دهد که قیمت ارز در بازار تهران لحظه به لحظه در حال تغییر است.

احمد لواسانی دبیر کل کانون صرافان گفته که "قیمت ها در روزهای گذشته رو به کاهش بوده زیرا طرف تقاضا منتظر اتفاقات احتمالی سیاسی در نیویورک است."

قیمت ارزهای خارجی در بازار ایران در هفته گذشته روند نزولی داشته است اما این برای اولین بار در حدود ده ماه گذشته است که قیمت ارز تا این اندازه کاهش می یابد.

بازار ارز در ایران در یک سال گذشته بعد از تحریم های ایالات متحده آمریکا و اروپا دوران بی ثباتی را پشت سر گذاشته است. در سال گذشته دلار به بالای چهار هزارتومان رسید و ریال با یک سقوط تاریخی بخشی از ارزش خود را از دست داد.

پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست‌جمهوری روند قیمت ارز به طور قابل توجهی کاهشی بوده است.

در اوایل شهریور ماه با جدی شدن احتمال حمله به سوریه قیمت ارز در بازار مقداری افزایش یافت اما بعد از منتفی شدن احتمال حمله، قیمت ها دوباره در سرازیری افتاد.

سفر حسن روحانی به نیویورک و احتمال کاهش تحریم ها بازار بورس را نیز تحت تاثیر قرار داده است به گونه ای که امروز شاخص بازار بورس تهران با افزایشی بیش از هزار واحدی به بالای ۶۲ هزار رسید.

قیمت سکه طلا نیز در بازار تهران به شدت کاهش پیدا کرده و هر سکه بهار آزادی طرح جدید که شنبه هفته گذشته (۲۳ شهریور) یک میلیون و ۹ هزار تومان به فروش می رسید امروز شنبه (۳۰ شهریور) به حدود ۹۲۵ هزار تومان کاهش پیدا کرده است. بخشی از کاهش قیمت سکه، مربوط به کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی است.