افزایش تورم سالانه و کاهش تورم نقطه به نقطه در ایران

Image caption لبنیات بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته است

مرکز آمار ایران نرخ تورم شهری در دوازده ماه منتهی به شهریورماه امسال را نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۶ درصد اعلام کرد. اما تورم نقطه به نقطه با ۱.۴ درصد کاهش به ۳۷ درصد رسیده است.

مرکز آمار ایران در گزارشی که روز دوشنبه ۸ مهر ماه، ۳۰ سپتامبر منتشر شده است نرخ تورم مناطق شهری ایران را در۱۲ ماه منتهی به شهریور سال جاری نسبت به دوره مشابه سال پیشین ۳۶ درصد اعلام کرد.

بنا بر این گزارش نرخ تورم نقطه به نقطه (شهریور امسال نسبت به ماه مشابه پارسال) نیز ۳۷درصد است که در مقایسه با مرداد ماه ۱.۴ درصد کمتر شده است.

تورم نقطه به نقطه به معنی نسبت قیمتها در یک ماه در مقایسه با ماه مشابه در سال گذشته است.

امیر پایور، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید که علت این تغییر تثبیت نسبی نرخ برابری ریال و دلار در شش ماه اخیر و کاهش نسبی قیمت دلار بعد از انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهوری است، اما "عوامل اصلی تورم مثل نقدینگی کماکان سرجایشان هستند."

بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به قیمت لبنیات، مانند شیر و پنیر و همچنین قیمت تخم مرغ بوده است. حذف دلار ۱۲۲۶ تومانی برای لبنیات و واردات بر اساس دلار ۲۴۷۰ تومانی یکی از دلایل گرانی لبنیات عنوان شده است.

رقم تورمی که مرکز آمار ایران اعلام می‌کند با آمار بانک مرکزی ایران فرق دارد و معمولا کمتر از رقم اعلام شده از سوی بانک مرکزی ایران است.

بانک مرکزی به تازگی اعلام کرد که در مرداد ماه تورم به ۳۹ درصد رسیده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۱۵.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد.

در گزارش مرکز آمار ایران همچنین اعلام شده که سال پایه شاخص قیمت کالا و خدمات مصرفی خانوارها (مبنای شاخص محاسبه نرخ تورم کشور) از ۱۳۸۱ به ۱۳۹۰ تغییر کرده است.

افزایش شدید نرخ ارز، و در نتیجه گران شدن چشمگیر اقلام وارداتی، همراه با کمبودهای ناشی از تحریم، روند افزایش کم سابقه نرخ تورم را در پی آورده که همچنان ادامه داشته است.

در هفته های اخیر، و ظاهرا به دلیل خوش‌بینی نسبت به توانایی دولت جدید در کاهش فشار خارجی و بهبود نسبی در اوضاع اقتصاد داخلی، روند تدریجی افزایش ارزش پول ملی به جریان افتاده و این احتمال را مطرح کرده که ممکن است این روند، همراه با اجرای سیاست اقتصادی بهتری از سوی دولت، باعث تخفیف فشارهای تورمی و بهبود شرایط معیشتی مردم شود.

مطالب مرتبط