بورس تهران برای بیست و هشتمین بار در سال جاری رکورد شکست

Image caption بورس تهران از شروع سال جدید خورشیدی رشد خیره کننده ای داشته

رشد قیمت سهام شرکت ها و افزایش تقاضا در بورس تهران ادامه دارد و رسانه‌های ایران می‌گویند که شاخص کل بورس سهام و اوراق بهادار تهران، با کسب بیست و هشتمین رکورد خود در سال جاری، تا حدود ظهر روز سه شنبه نهم مهر (اول اکتبر) ۴۰۰ واحد رشد داشته است.

بر اساس این گزارش‌ها، ارزش بازار سهام تهران هم اکنون به رقم ۳۲۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوی اسلامی می‌گوید بیشترین تقاضای امروز به سهام کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، پتروشیمی فناوران، تایدواتر خاورمیانه‌، بانک صادرات ایران، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، سرمایه‌گذاری ‌توسعه‌ ملی‌، معادن‌ بافق‌، ایران‌ خودرو، گروه‌ صنعتی‌ بارز و آلومینیوم‌ ایران‌ تعلق داشته است.

ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران هم خبر می‌دهد که روز سه شنبه نهم مهر، بازدهی بورس تهران به ۷۱ درصد رسید و ارزش بازار سرمایه در بالاترین سطح قرار گرفت.

بورس تهران از شروع سال جدید خورشیدی رشد خیره کننده‌ای داشته است.

گزارش‌ها نشان می‌دهد که بعد از انتخابات ریاست جمهوری در ۲۴ خرداد ماه، شاخص بورس از مرز ۴۶ هزار واحد گذشت و با افزایش امیدواری نسبت به احتمال کاهش یا لغو تحریم‌های اقتصادی به خصوص تاثیر آن بر صنعت پتروشیمی، بازار بورس تحت تاثیر این خوش‌بینی قرار گرفت.

آمار خرید و فروش های عمده امروز بورس تهران هم نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری به خرید سهام شرکت‌های صنعتی همچون پتروشیمی داشته اند.

یکی از مهمترین دلایل رشد بازار بورس تهران به عقیده کارشناسان، امیدواری نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی، در ماه های پیش رو است.

پس از شرکت حسن روحانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک و دیدار مقام‌های ایرانی با همتایان غربی خود و ابراز خوشبینی مقام‌های سیاسی ایران و آمریکا به رفع اختلافات بر سر برنامه اتمی ایران، خوشبینی درباره بهبود وضعیت رو به وخامت اقتصادی ایران بیشتر شده است.

بهبود وضعیت بورس، باعث شده در هفته های اخیر به دلیل ادامه رکود در بازار مسکن و کاهش قیمت ارز و طلا، گروهی از شهروندان برای حفظ ارزش دارایی خود، بخشی از سرمایه هایشان را به بازار بورس منتقل کنند.