ابراز تمایل توتال و شل برای بازگشت به بازار ایران در صورت لغو تحریم‌ها

نفت و گاز
Image caption بسیاری از شرکت‌های فعال در صنایع ایران به خصوص شرکت‌های نفت و گاز به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تحت فشار بوده‌اند

دو شرکت بزرگ نفتی اروپایی گفته‌اند که توسعه صنایع نفتی ایران برای برآورده کردن تقاضای جهانی مهم است.

مقامات ارشد این دو شرکت می‌گویند که در صورت لغو تحریم‌ها علیه ایران به بازگشت به صنایع نفت و گاز ایران تمایل دارند.

به گزارش خبرگزاری‌ها، کریسوف دمارژری، مدیر عامل شرکت فرانسوی توتال در کنفرانسی در لندن گفته است که امروز ایران تحت تحریم است و رعایت تحریم‌ها برای همه ضروری است: "ما منتظر لغو این تحریم‌ها خواهیم بود."

در همین رابطه پیتر فوسر، مدیر عامل شرکت نفتی شل، نیز تاکید کرده است که منابع نفت و گاز ایران برای تامین نیازهای جهانی در دراز مدت باید توسعه یابند.

اظهارات این مقامات شرکت‌های بزرگ نفت و گاز جهانی که سال‌ها در صنایع ایران فعال بوده‌اند اما به دلیل تحریم‌های شدید آمریکا اکنون در بازار ایران فعال نیستند، با تحولات تازه در روابط بین ایران و آمریکا همزمان شده است.

روسای جمهوری ایران و آمریکا جمعه گذشته و پس از بیش از ۳۰ سال با یکدیگر گفتگوی تلفنی کوتاهی داشتند.

بسیاری از ناظران اظهارات مقامات ایرانی در مورد تعامل با غرب و تلاش برای حل معضل هسته‌ای ایران، سخنرانی حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در مجمع عمومی سازمان ملل و همچنین دیدار مستقیم وزرای خارجه ایران و آمریکا در چارچوب مذاکرات ۱+۵ را آغازی برای بهبود احتمالی روابط ایران و آمریکا و به تبع آن احتمال کاهش تحریم‌ها علیه ایران، ارزیابی می‌کنند.

بسیاری از شرکت‌های فعال در صنایع ایران به خصوص شرکت‌های نفت و گاز به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تحت فشار بوده‌اند.

Image caption پیشتر شرکت توتال از جمله توسعه چند فاز از پروژه بزرگ پارس جنوبی را در خلیج فارس به عهده داشت

حدود چهار ماه پیش وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که شرکت توتال برای حل و فصل اتهامات مربوط به پرداخت رشوه به مقام‌های دولت ایران، با پرداخت بیش از ۳۹۸ میلیون دلار جریمه موافقت کرده است. شرکت توتال متهم شده بود که بین سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ میلادی (۱۳۷۳ تا ۱۳۸۳ خورشیدی) از طریق واسطه هایش، به مقام های ایرانی حدود ۶۰ میلیون دلار رشوه پرداخت کرده تا قرارداد توسعه چند میدان نفت و گاز را به دست آورد.

گفته می شود که ۱۶ میلیون دلار از این مبلغ در سال ۱۹۹۵ تحت عنوان ارائه "خدمات مشاوره" و برای ورود مجدد توتال به بازار ایران و همکاری با شرکت ملی نفت ایران در بهره برداری از میدان های نفتی سیری A و E پرداخت شده است.

توتال همچنین متهم است که در سال ۱۹۹۷ برای توسعه بخشی از میدان گازی پارس جنوبی ۴۴ میلیون دلار رشوه پرداخته است.

از آنجا که سهام توتال در بازار سهام نیویورک معامله می‌شود، این شرکت موظف به رعایت قوانین آمریکاست.

شرکت توتال در آمریکا علاوه بر پرداخت جریمه قبول کرده است که یک ناظر مستقل بر نحوه عملکرد این شرکت نظارت داشته باشد و تدابیری اتخاذ کند که قوانین آمریکایی ضد فساد به درستی به اجرا در آید.

توتال با پرداخت یک جریمه ۲۴۵ میلیون و ۲۰۰ هزار دلاری به دولت آمریکا و یک جریمه ۱۵۳ میلیون دلاری به کمیسیون اوراق بهادار و بورس آمریکا موافقت کرده است.

مطالب مرتبط