وزارت نفت ایران: از مشارکت خارجی، حتی با آمریکایی‌ها، استقبال می‌کنیم

Image caption منصور معظمی در مورد مشارکت شرکت‌های آمریکایی در پروژه‌های نفتی ایران گفت وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران مشکلی با شرکت های نفتی آمریکایی ندارد

منصور معظمی، معاون بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران گفته است: "ایران از هر گونه مشارکت نفتی حتی با شرکت های آمریکایی مطابق با یک قرارداد 'برد-برد' استقبال می‌کند."

آقای معظمی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر به آغاز مذاکرات ایران با شرکت های بزرگ نفت و گاز جهان از جمله شل و توتال اشاره کرده و درباره شروط مشارکت نفتی ایران و شرکت‌های آمریکایی توضیح داده است.

معاون وزیر نفت ایران گفته است که طی چند هفته اخیر با بهبود روابط دیپلماتیک و خارجی ایران، شرکت های خارجی درخواست‌های متعددی برای بازگشت به صنایع نفت و گاز این کشور ارائه داده‌اند.

وی گفته است که محدودیتی برای مشارکت خارجی ها در صنایع نفتی ایران وجود ندارد، اما مشارکت‌ها باید در چارچوب ضوابط و قوانین ایران باشد.

معاون وزیر نفت ایران آمادگی دارد که با تمام کشورهای جهان جز با اسرائیل، همکاری دو جانبه برقرار کند.

منصور معظمی در مورد مشارکت شرکت های آمریکایی در پروژه‌های نفتی ایران هم گفت که وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران مشکلی با شرکت های نفتی آمریکایی ندارد.

دو شرکت بزرگ نفتی اروپایی توتال و شل هفته گذشته گفتند که توسعه صنایع نفتی ایران برای برآورده کردن تقاضای جهانی مهم است.

مقامات ارشد این دو شرکت گفتند که صورت لغو تحریم‌ها علیه ایران به بازگشت به صنایع نفت و گاز ایران تمایل دارند.

در پی اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، شرکت‌های نفتی بزرگ جهان از همکاری در صنایع نفت و گاز ایران بازماندند.

ابراز علاقه شرکت‌های نفتی شل و توتال برای ازسرگیری همکاری با ایران با تحولات تازه در روابط ایران با غرب و به ویژه با آمریکا همزمان شده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اخیرا در نیویورک با وزیران امور خارجه گروه ۱+۵ دیدار کرد و از جمله با جان کری، همتای آمریکایی خود دیدار دوجانبه داشت.

باراک اوباما و حسن روحانی، روسای جمهور آمریکا و ایران نیز روز ۵ مهر (۲۷ سپتامبر) قبل از بازگشت آقای روحانی از نیویورک به تهران، تلفنی گفتگو کردند که این موضوع، خوشبینی‌هایی در مورد پیشرفت مذاکرات هسته ای ایران و غرب و همچنین روابط ایران و آمریکا ایجاد کرد.

ایران و گروه ۱+۵ قرار است روزهای ۱۵ و ۱۶ اکتبر (۲۳ و ۲۴ مهر) در ژنو بر سر برنامه هسته‌ای هسته ای ایران مذاکره کنند.

مطالب مرتبط