برندگان نوبل اقتصاد ۲۰۱۳ معرفی شدند

Image caption از چپ: یوجین فاما، لارس پیتر هانسن و رابرت شیلر برندگان نوبل اقتصاد ۲۰۱۳

آکادمی نوبل سوئد برندگان نوبل اقتصاد ۲۰۱۳ را اعلام کرد و یوجین فاما، لارس پیتر هانسن و رابرت شیلر هر سه از آمریکا برنده جایزه امسال شدند. فاما و هانسن استادان دانشگاه شیکاگو و شیلر استاد دانشگاه ییل هستند.

این دانشمندان به گفته آکادمی نوبل برای "تحلیل تجربی قیمت دارایی" برنده جایزه امسال شدند.

آنها روش‌هایی نو برای بررسی قیمت سهام، اوراق قرضه و دیگر اشکال دارایی ارائه کردند. روش پیشنهادی آنها اکنون به روش استاندارد در تحقیقات دانشگاهی بدل شده و هم برای تدوین تئوری‌های جدید و هم سرمایه گذاری حرفه‌ای سودمند است.

آکادمی نوبل معتقد است این سه نفر"درک فعلی ما را از قیمت دارایی شکل داده‌اند."

آکادمی نوبل از یوجین فاما به این دلیل تقدیر کرد که نشان داد قیمت سهام را در کوتاه مدت نمی توان پیش‌بینی کرد زیرا داده‌های جدید بسرعت بر قیمت تاثیر می‌گذارند.

به گفته این آکادمی کار پروفسور فاما تاثیر عمیقی بر تحقیقات در این زمینه گذاشته و عملکرد بازار را تغییر داده است.

پروفسور هانسن روشی آماری ارائه کرده است که امکان آزمایش نظریه های قیمت‌گذاری را فراهم می کند.

پروفسور شیلر هم بدلیل کاری که در دهه هشتاد میلادی انجام داد برنده جایزه امسال شد، او متوجه شد قیمت سهام بیشتر از سود آن نوسان دارد.

در کنفرانس خبری برای اعلام نام برندگان، با پروفسور شیلر تلفنی تماس گرفته شد. پروفسور شیلر گفت با توجه به اینکه افراد زیادی شایسته این جایزه بودند انتظار بردن نوبل امسال را نداشته است.

پروفسور شیلر گفت هدفش این است که با کمک اقتصاد به بشریت خدمت کند.

با اعطای این جایزه هفته نوبل سال ۲۰۱۳ به پایان رسید. نوبل اقتصاد جایزه در وصیت نامه آلفرد نوبل وجود نداشت و بانک مرکزی سوئد در سال ۱۹۶۸ این جایزه را به پنج جایزه اصلی اضافه کرد و اولین نوبل اقتصاد در سال ۱۹۶۹ اعطا شد.

جایزه برندگان امسال ۸ میلیون کرون سوئد معادل ۱.۲۵ میلیون دلار است.

در ده سال گذشته نوبل اقتصاد در قبضه آمریکایی‌ها بوده و از بیست برنده هفده نفر آنان آمریکایی بوده‌اند.

سال گذشته آلوین راث و لوید شیپلی از آمریکا برنده این جایزه شدند.

در میان کسانی که بخت بردن نوبل اقتصاد امسال را داشتند نام پرفسور محمد هاشم پسران استاد دانشگاه‌های کمبریج و کالیفرنیای جنوبی دیده می‌شد.

مطالب مرتبط