گفتگو برسر سقف بدهی دولت در آمریکا به تاخیر افتاد

Image caption رییس جمهوری آمریکا هشدار داده است عقب افتادن بدهی های معوقه دولت تاثیری ویرانگر بر اقتصاد کشور خواهد داشت.

کاخ سفید می گوید گفتگوها درباره افزایش سقف بدهی های دولت با هدف توافق در کنگره به تاخیر افتاده است.

جمهوری خواهان و دموکرات ها در کنگره آمریکا بر سر تعطیلی دولت که وارد سومین هفته خود شده است اختلاف نظر دارند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا هشدار داده است عقب افتادن بدهی های معوقه دولت تاثیری ویرانگر بر اقتصاد کشور خواهد داشت.

صندوق بین المللی پول نیز گفته است چنین اتفاقی اقتصاد سراسر جهان را دچار بحران می کند.

اگر تا روز پنج شنبه سقف بدهی های دولت آمریکا به ۱۶.۷ تریلیون دلار افزایش نیابد، وزارت دارایی در پرداخت بدهی های معوقه اش دچار مشکل می شود.

کاخ سفید با انتشار بیانیه ای اعلام کرد گفتگوهای روز دوشنبه به تاخیر افتاده است تا "سناتورهای آمریکایی برای رسیدن به راه حلی جهت افزایش سقف بدهی های دولت و بازگشایی دولت وقت داشته باشند."

مشخص نیست گفتگوهای لغو شده دوباره چه زمانی برگزار می شود.

پیشرفت قابل توجه

براساس گزارش رسانه های آمریکایی رهبران کنگره در حال گفتگو درباره تامین بودجه دولت تا ۱۵ ژانویه سال ۲۰۱۴ و افزایش سقف بدهی های دولت تا نیمه فوریه ۲۰۱۴ هستند.

رییس جمهوری آمریکا نیز در دیدار از یک آشپزخانه اطعام فقرا در واشنگتن هشدار داد اگر این هفته پیشرفت واقعی در مذاکرات مجلس و سنا صورت نگیرد، و اگر جمهوری خواهان حاضر نشوند گرایش های حزبی شان را کنار بگذارند و کاری را که به نفع کشور است انجام دهند، به احتمال خیلی زیاد دولت از پرداخت بدهی های معوقه اش باز می ماند و این تاثیری ویرانگر بر اقتصاد کشور خواهد داشت."

اوایل شب دوشنبه، سناتور هری رید رهبر دموکرات ها در سنا گفت در گفتگوهایش با رهبر اقلیت جمهوری خواه پیشرفتی جدی داشته اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.

تحلیل گران می گویند مذاکرات در سنا آخرین امید برای توافق برسر سقف بدهی ها پیش از ضرب الاجل روز پنج شنبه است.

تحلیل گران اقتصادی دولت و بخش خصوصی هفته هاست هشدار می دهند که عدم توافق کنگره درباره این موضوع کشور را به مخاطره می اندازد.

مطالب مرتبط