استقرار نیروهای امنیتی در ریو در آستانه مناقصه بزرگ حوزه نفتی

تظاهرات کارگران نفتی برزیلی
Image caption منتقدین می‌گویند که برزیل باید حق کامل و انحصار اکتشاف حوزه‌های نفتی خود را برای خود محفوظ دارد

دولت برزیل در آستانه یک مناقصه بزرگ حقوق اکتشاف نفتی در این کشور، نیروهای امنیتی را در خیابانهای ریودو ژانیرو، مهمترین شهر اقتصادی، مستقر کرده است.

حدود ۱۱۰۰ سرباز ارتش این کشور مسیر ورودی به هتلی در این شهر را که محل این مناقصه بزرگ است، بسته‌اند.

قرار است امروز مناقصه حقوق اکتشاف انرژی در حوزه نفتی آبی "لیبرا" برگزار شود.

مناقصه حوزه نفتی عمیق "لیبرا" که در حدود ۲۳۰ کیلومتری آبهای ریودو ژانیرو واقع است به تنش ‌های موجود در کشور دامن زده است.

دیلما روسوف، رئیس جمهوری برزیل، به دنبال تظاهرات خشونت بار هفته گذشته در این شهر که به دنبال اعتصاب معلمان صورت گرفت، دستور استقرار سرباز را برای مقابله با تنشهای احتمالی صادر کرده است.

مخالفان دولتی تهدید کرده‌اند که به سوی محل این مناقصه تظاهرات خواهند کرد.

پنجشنبه گذشته کارگران نفتی مخالف این مناقصه، دست به اعتصاب زدند که باعث ایجاد مشکلاتی در تولید بیش از ۴۰ سکوی نفتی و پالایشگاه در کشور شد.

گفته می‌شود که ۱۱ شرکت بین‌المللی نفتی به شرکت در این مناقصه تمایل دارند و گزارش شده است که ۹ تای آنها حق ثبت نام شرکت در این مناقصه را پرداخت کرده‌اند.

منتقدین می‌گویند که برزیل باید حق کامل و انحصار اکتشاف حوزه‌های نفتی خود را برای خود محفوظ دارد.

اما دولت تاکید می‌کند که قصد خصوصی سازی منابع کشور را ندارد.

ادیسون لوبائو، وزیر معادن و انرژی برزیل، به آژانس خبری فرانسه گفته است که "ما می‌خواهیم از ثروت هنگفتی که در زیر دریا و یا زمین نهفته است، بهره‌برداری کنیم؛ اگر آنجا در زیر زمین یا دریا بماند، از آنها استفاده نمی کنیم."

اما اتحادیه‌های کارگری می‎‌گویند که مناقصه این حوزه نفتی به شرکتهای خارجی اجازه می‌دهد که حق تولید را با شرکت دولتی "پتروبرس" تقسیم کند و این نکته به منافع ملی لطمه می‌زند.