احتمال قطع آب برای برخی از شهروندان تهرانی

Image caption در سال گذشته باران و برف اندکی در ایران باریده است

خبرگزاری مهر گزارش داده که شرکت آب و فاضلاب تهران در نامه‌ای به برخی از مشترکان خود از آنها خواسته حدود یک سوم از مصرف خود را کاهش دهند وگرنه ممکن است آب آنها قطع شود.

شرکت آب و فاضلاب تهران کاهش بارش باران و برف و بروز خشکسالی را دلیل ضرورت پایین آوردن مصرف آب و احتمال قطعی آن برای مشترکان تهرانی عنوان کرده است.

تابستان امسال اشتراک آب برخی از شهروندان تهرانی قطع شده بود.

محمد پرورش، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران، به خبرگزاری مهر گفته به مشترکانی که مصرف ماهانه‌شان بیش از ٣٠ مترمکعب باشد اخطار داده خواهد شد و اگر مصرف آنها پایین نیامد اشتراک آبشان قطع خواهد شد.

کمتر از یک ماه پیش قیمت هر مترمکعب آب در ایران ١٠ تومان بالا رفت.

پیش از آن اعلام شده بود که قیمت برق و گاز خانگی نیز بالا می‌رود.

دولت ایران از سال ١٣٨٩ اجرای طرح "هدفمند کردن یارانه‌ها" را آغاز کرده که مطابق آن سوبسید برخی کالاهای اساسی، از جمله حامل‌های انرژی، قطع می‌شود یا کاهش می‌یابد و در ازای آن، ماهانه وجه نقدی به خانوارها پرداخت می‌شود.

علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد ایران، به تازگی گفته که دولت منابع مالی لازم برای پرداخت یارانه نقدی را ندارد اما در عین حال هم نمی‌تواند پرداخت آن را قطع کند.

مجلس ایران پیشنهاد کرده که یارانه نقدی خانوارهای ثروتمند قطع شود، اما دولت می‌گوید که با امکانات کنونی تعریف و شناسایی این گروه در زمانی کوتاه ممکن نیست.

اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها انتقادات زیادی را متوجه محمود احمدی‌نژاد کرده بود. البته دولت حسن روحانی نیز در عین انتقاد به چگونگی اجرای آن در دولت پیشین، اعلام کرده که به اصل این طرح پایبند است.

مطالب مرتبط