جلسه رهبران چین برای بحث درباره اصلاحات 'بی‌سابقه' اقتصادی

رهبران چین برای بحث درباره آنچه خبرگزاری رسمی این کشور اصلاحات "بی‌سابقه" اقتصادی خوانده، در پکن دور هم جمع شده‌اند.

جلسات این نشست چهار روزه می‌تواند تعیین کننده سیاست اقتصادی چین در یک دهه آینده باشد. جلسه در پشت درهای بسته برگزار می‌شود.

این نشست پلنوم سوم کنگره هجدهم نام گرفته و اولین جلسه‌ای است که در زمان برگزاری آن، قدرت بطور کامل در اختیار شی جین‌پینگ قرار گرفته است.

ضرورت تمرکز مجدد اقتصاد بر نیازهای داخلی به جای بازارهای صادراتی و همچنین اصلاحات مالی و ارضی، محورهای اصلی گردهمایی رهبران چین را تشکیل می‌دهد. برنامه های آزادسازی مالی و انجام اصلاحات در شرکت های تحت مالکیت دولت نیز از مسائل مورد بحث این اجلاس خواهد بود.

ماه گذشته یو ژنگ‌شنگ، از مقام های ارشد حزب کمونیست گفت در این اجلاس درباره اصلاحات اقتصادی و اجتماعی "بی‌سابقه‌ای" صحبت خواهد شد.

این طرح اصلاحات اقتصادی که طرح ۳۸۳ نام گرفته، از رهبران چین می خواهد زمینه‌های لازم برای بازار آزاد را فراهم کنند، مشوق نوآوری و رقابت باشند و ترتیبی بدهند که فعالیت های دولت دارای شفافیت بیشتری شود.

اما کارشناسان می‌گویند از آنجا که کل جلسات در پشت درهای بسته انجام می‌شود، اثرات آن ممکن است تا مدت های مدید معلوم نباشد.

به گفته تحلیلگران، انتظار نمی‌رود در این نشست در مورد اصلاحات سیاسی بحث شود.

۳۵ سال پیش، در چنین اجلاسی بود که دنگ شیائوپنگ، رهبر وقت چین این کشور را در مسیر یک اقتصاد مبتنی بر بازار قرار داد.

به مناسبت این نشست ۴ روزه، تمهیدات امنیتی در پکن تقویت شده و در پی وقایع ده روز پیش میدان تیان آنمن، اوضاع نسبت به مواقع معمول، تنش‌آلود است.

در آن روز، ماشینی در میدان تیان‌آن‌من پکن به میان جمعیت راند و آتش گرفت. در این حادثه ۵ نفر کشته و ٣٨ نفر زخمی شدند.

این حادثه در مقابل "شهر ممنوعه" و در فاصله نسبتا کمی از برخی از مهم‌ترین نهادهای دولتی چین رخ داد و محل وقوع آن هم حساس‌ترین مکان چین از نظر سیاسی بود.

مطالب مرتبط