شرایط کاری برای کارگران آمازون با 'خطر بیماریهای روانی' همراه است

بی‌بی‌سی دریافته است که شرایط کاری در یکی از انبارهای شرکت خرید اینترنتی "آمازون" مناسب نیست بنحوی که به گفته یک متخصص بیماریهای اضطرابی می‌تواند منجر به "بیماری جسمی و روانی شود."

در فیلمهایی که یک کارگر بصورت مخفیانه از یک شیفت شبکاری در این انبار گرفته و یک متخصص آنها را دیده است، نشان داده می‌شود که کارگران ۱۱ مایل (حدود ۱۸ کیلومتر) راه می‌روند؛ یعنی بطور متوسط هر ۳۳ ثانیه به یک سفارش کاری رسیدگی می‌کنند.

به گفته پروفسور مایکل مارموت که یکی از متخصصان برجسته اضطراب شغلی در بریتانیا است، شرایط کاری در این انبار "همه عوامل منفی را با هم دارد."

او می‌گوید ویژگیهای این نوع کار و شواهد موجود، نشان می‌دهد که در این کار "خطر بیماریهای جسمی و روانی وجود دارد."

این متخصص می‌گوید "همواره در اجتماع برخی از مشاغل کاملا غیر تخصصی وجود دارد اما ما می‌توانیم شرایط کاری را در این مشاغل بهتر یا بدتر کنیم.؛ اما به نظر من باید توازنی بین کارآمدی و سلامت فرد وجود داشته باشد."

"آمازون" گفته امنیت و سلامت کارگرانش "اولویت" اصلی برای این شرکت است.

این شرکت افزوده است که بازرسیهای رسمی چنین نگرانیهایی را گوشزد نکرده است. مقامات شرکت همچنین گفته‌اند که یک کارشناس مستقل که از سوی شرکت به کار گرفته شده است گفته چنین شغلی "مانند بسیاری از مشاغل مشابه است که در دیگر صنایع وجود دارد و باعث افزایش خطر بیماریهای روانی و جسمی نیست."

این درحالی است که بر اساس گزارشها، "آمازون" در حال بکار گیری ۱۵۰۰۰ نیروی تازه برای انجام خدمات این شرکت در طول کریسمس است.

آدام لیتلر گزارشگر ۲۳ ساله‌ای که به صورت مخفیانه این فیلمبرداری‌ها را انجام داده، از طریق یک شرکت کاریابی به عنوان کارگر انجام سفارشات، موفق به ورود به انبار شرکت "آمازون" در سوآنزی شده است.

آقای لیتلر این گزارش و فیلمبرداری مخفیانه را برای برنامه پانورامای بی‌بی‌سی انجام داده است.

وی به هنگام کار از طریق سیستم آیفون، سفارشات را دریافت و آنها را در محل مورد نظر اسکن می‌کرد و در سبد ارسال به مشتری قرار می‌داد. این سیستم به او زمان خاصی را برای تکمیل این کار می‌داد و درصورت عدم تکمیل این روند، دستگاه شروع به صدا می‌کرد.

اسکنر مورد استفاده کارگر، اطلاعاتی را درخصوص میزان سرعت انجام کار به مسئولین انبار ارسال می‌کند؛ و به گفته آقای لیتلر به او گفته شده است که اگر سرعت انجام کار بسیار پایین باشد وی ممکن است با تنبیه انضباطی مواجه شود."

Image caption "ما ماشین و روبات هستیم. اسکنرهای خود را روشن و بدست می‌گیریم و کار می‌کنیم؛ در واقع به نوعی اسنکرها را به خودمان وصل می‌کنیم"

وقتی آقای لیتلر در این انبار "آمازون" مشغول به کار شد حقوق پرداختی به او از ۶ پوند و پنجاه پنس به ۸ پوند و بیست و پنج پنس در ساعت افزایش یافت.

آقای لیتلر می‌گوید: "ما ماشین و روبات هستیم. اسکنرهای خود را روشن کرده و بدست می‌گیریم و کار می‌کنیم؛ در واقع به نوعی اسنکرها را به خودمان وصل می‌کنیم."

وی می‌افزاید: "ما برای خودمان فکر نمی‌کنیم. شاید آنها نمی‌خواهند که برای خودمان به عنوان یک انسان فکر کنیم. نمی‌دانم."

پس از انجام یک شبکاری ۱۰ ساعت و نیمه او گفت: "حدود ۱۸ کیلومتر راه رفتم. کاملا خسته هستم و حقیقتش را بگویم، پاهایم خیلی درد می‌کنند."

"آمازون" گفته به کارگران تازه استخدام گفته می‌شود که برخی از مشاغل از نظر فیزیکی بسیار سخت هستند و برخی از کارگران به دلیل همین فعالیت جسمی، خواهان انجام این شغل‌ها هستند.

به گفته این شرکت اهداف بازدهی کاری شرکت بصورت عینی و بر اساس عملکرد نیروی کار در گذشته تعیین می‌شود.

کارگران شیفت‌های شب در هر نوبت یک ساعت زمان استراحت دارند و در هفته ۴ شب کار می‌کنند.

متخصصان به برنامه پانورامای بی‌بی‌سی گفته‌اند که این شیفتهای ده و نیم ساعته ممکن است به دلیل مدت زمان طولانی و فشار کاری با مقررات کار مغایرت داشته باشند.

به گفته گیلز بیدلو، وکیل کار "اگر شغلی با شرایط سخت جسمی همراه باشد و یا فشار روانی به فرد وارد کند، شیفتهای کاری شب نباید بیش از ۸ ساعت در هر ۲۴ ساعت باشد."

اما "آمازون" می‌گوید که شیفت‌های شب کاری در این شرکت کاملا قانونی است. مقامات آمازون می‌گویند که آنها از نظرات متخصصان در این باره و اینکه ساعات کاری "در چارچوب مقررات و نیازهای حقوقی" باشد استفاده می‌کنند.

"آمازون" می‌گوید که این شرکت بر اساس قضاوت هزاران کارمند و کارگرش عمل می‌کند: "ما همراه با هم و بسختی کار می‌کنیم تا تضمین کنیم که فرادی ما از امروزمان بهتر است."