جانشین نهاوندیان در اتاق بازرگانی ایران انتخاب شد

Image caption برخی رسانه‌های ایران می‌گویند غلامحسین شافعی مورد حمایت محمد نهاوندیان بوده است

به دنبال استعفای محمد نهاوندیان از ریاست اتاق بازرگانی ایران، اعضای اتاق بازرگانی غلامحسین شافعی را که پیش از این نایب رئیس اتاق بود، به ریاست این نهاد انتخاب کردند.

خبرگزاری فارس می‌گوید که برخلاف دوره‌های پیشین، خبرنگاران اجازه ورود به محل برگزاری انتخابات را نداشتند.

رقیب غلامحسین شافعی در این انتخابات مسعود خوانساری بوده است که با کسب ۱۶۲ رای در مقابل ۱۷۸ رای آقای شافعی، از رسیدن به این مقام بازمانده است.

خبرگزاری تسنیم دیروز نوشت که مسعود خوانساری مورد حمایت اصلاح‌طلبان و غلامحسین شافعی، که در انتخابات امروز به ریاست اتاق ایران رسید، مورد حمایت طیف سنتی و گروه "اصول‌گرایان تدبیر و امید" بوده است، گروهی که به گفته تسنیم، شامل چهره‌هایی چون محمد نهاوندیان، یحیی آل‌اسحاق و علی نقی خاموشی است.

پیش از این محمد نهاوندیان رئیس اتاق بازرگانی ایران بود که همزمان به عنوان رئیس دفتر حسن روحانی، رئیس جمهور نیز انتخاب شده بود. اگرچه گفته شده بود که تصدی همزمان این دو مقام خلاف قانون نیست، آقای نهاوندیان سرانجام از ریاست اتاق بازرگانی استعفا داد.

استعفای محمد نهاوندیان پس از آن صورت گرفت که به عنوان نماینده دولت در شورای پول و اعتبار انتخاب شد، اما از آنجا که پیش از آن به عنوان نماینده اتاق بازرگانی عضو این شورا بود، از ریاست اتاق استعفا داد.

غلامحسین شافعی، رئیس جدید اتاق بازرگانی ایران، رئیس اتاق بازرگانی مشهد و عضو هیئت مدیره سازمان اقتصادی رضوی است. سازمان اقتصادی رضوی در واقع بخش اقتصادی آستان قدس رضوی است.

اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران تشکلی مرکب از تجار عمده و صاحبان صنایع است که برای هماهنگی فعالیت های آنان و چانه‌‎زنی با نهادهای حکومتی برای تامین منافع بخش خصوصی تلاش می‌کند.

دولت حسن روحانی از زمانی که روی کار آمده است بارها بر ضرورت تقویت بخش خصوصی تاکید کرده است و برخی از اعضای حلقه نزدیک به آقای روحانی، همچون محمد نهاوندیان و محمدرضا نعمت‌زاده خود از چهره‌های مطرح بخش خصوصی ایران هستند.

مطالب مرتبط