زنگنه: نفت ۲۰ دلار هم بشود، تولیدمان را افزایش می‌دهیم

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران گفت که در صورت لغو تحریم‌های بین‌المللی، تولید روزانه نفت ایران به سطح ۴ میلیون بشکه افزایش می‌یابد، حتی اگر این روند باعث شود قیمت هر بشکه نفت به ۲۰ دلار برسد.

وزیر نفت ایران همزمان با آغاز رسمی نشست وزیران اوپک در وین، در پاسخ به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "به هیچ عنوان از حق ایران کوتاه نخواهم آمد."

وزیر نفت ایران پیش از این گفته بود که به محض لغو تحریم‌های بین‌المللی، تولید روزانه نفت ایران تا سقف ۴ میلیون بشکه قابل افزایش است.

بیژن زنگنه همچنین درباره واکنش احتمالی بازار جهانی در قبال افزایش تولید نفت ایران و کاهش احتمالی قیمت‌های نفت خام گفت: "این، مشکل آن دسته کشورهایی است که نفت اضافی وارد بازار می‌کنند."

این اظهارت وزیر نفت ایران، ابراز تعجب محمد نعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی را به دنبال داشت.

او گفت که اگر قیمت هر بشکه نفت دوباره به سطح ۲۰ دلار برسد، تولید برخی از انواع نفت خام دیگر اقتصادی نخواهد بود و با توقف تولید این نوع نفت خام‌، بازار جهانی با کمبود شدید روبه‌رو می‌شود.

ایران در انتظار تدبیر اوپک

Image caption وزیر نفت ایران گفته است که اوپک تدبیر به کار خواهد بست

با این حال، وزیر نفت ایران درباره واکنش احتمالی اوپک به افزایش تولید نفت ایران گفت: "اوپک در زمان‌های مختلف تدبیر و عقلانیت خود را نشان داده است."

بیژن زنگنه گفت: "اوپک در این موارد، رعایت تدبیر را می‌کند و بازار را برای کسانی که در شرایط سخت بیرون رفته‌اند، باز می کند تا جای مناسبی برای تولید نفت آنها باشد."

کشورهای عضو اوپک ملزم هستند میزان تولید خود را در سطحی که مورد توافق تمام اعضاست حفظ کنند و برای رعایت این اصل، گاه ناگزیرند از میزان تولید نفت خود کم کنند.

اما در مواردی، اوپک برخی کشورها را از رعایت چنین سهمیه‌هایی معاف کرده است. از جمله عراق پس از جنگ های پیاپی در دوره زمامداری صدام حسین، شامل چنین استثنایی شد و توانست در سال‌های اخیر بدون آن که نگران وضعیت بازار نفت و تعهداتش به اوپک باشد، با توسعه صنعت نفت، تولید نفت خود را افزایش دهد.

طبق تازه‌ترین داده‌های اوپک، عراق با تولید روزانه ۲ میلیون و ۸۹۴ هزار بشکه نفت خام در ماه اکتبر دومین تولیدکننده بزرگ اوپک پس از عربستان سعودی بوده است.

به نظر می‌رسد که وزیر نفت ایران امیدوار است با در نظر داشتن تحریم‌های سال‌های اخیر علیه صنعت نفت ایران، اوپک شرایط مشابهی برای آن کشور در نظر بگیرد.

ایران که سال‌ها دومین تولیدکننده بزرگ اوپک به شمار می‌رفت، با تصویب و اعمال تحریم‌های بین‌المللی در سال‌های اخیر به تدریج با افت تولید نفت روبه‌رو شد.

طبق تازه‌ترین گزارش اوپک، ایران در حال حاضر پس از عربستان سعودی، عراق، کویت و امارات، پنجمین تولیدکننده اوپک است و در ماه اکتبر روزانه ۲ میلیون و ۶۵۱ هزار بشکه نفت تولید کرده است.

مطالب مرتبط