سقف تولید نفت اوپک ثابت ماند و دبیرکل تغییر نکرد

وزیران نفت اوپک در یکصد و شصت و چهارمین نشست خود در وین، میزان تولید را در سطح ۳۰ میلیون بشکه در روز ثابت نگه داشتند و دوره دبیرکلی عبدالله بدری، دبیرکل کنونی اوپک را برای یک سال دیگر تمدید کردند.

در بیانیه اوپک که در پایان نشست وزیران صادر شد، آمده است که کشورهای عضو با در نظر گرفتن شرایط بازار و برآورد وضعیت عرضه و تقاضا در ماه‌های آینده تصمیم گرفته‌اند که کل میزان تولید نفت خود را در سطح ۳۰ میلیون بشکه در روز حفظ کنند.

اوپک همچنین اعلام کرد که دوره دبیرکلی عبدالله بدری را برای یک سال دیگر تمدید کرده و او تا پایان سال میلادی آینده همچنان در این سمت فعالیت خواهد کرد.

آقای بدری از سال ۲۰۰۷ میلادی دبیرکل اوپک بوده است. پیش از این گزارش شده بود که ایران و عراق نامزدهایی را برای جایگزینی آقای بدری معرفی ‌کرده‌اند، اما پیش‌بینی می‌شد که اعضای اوپک بر سر انتخاب دبیرکل جدید به اتفاق نظر نرسند.

براساس بیانیه اوپک، دبیرخانه این سازمان موظف شده است که تحولات عرضه و تقاضای جهانی نفت را زیر نظر داشته باشد و کشورهای عضو را در جریان تازه‌ترین تغییرات قرار دهد.

نشست آتی اوپک روز یازدهم ژوئن سال آینده در وین برگزار خواهد شد.

عبدالله بدری، دبیرکل اوپک، در جلسه مطبوعاتی پس از پایان نشست وزیران گفت که تا برگزاری نشست بعدی اوپک، وضعیت بازار و عرضه و تقاضا برای تصمیم‌گیری‌های احتمالی زیر نظر خواهد بود.

او در پاسخ به امیر پایور، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در وین، از احتمال لغو تحریم‌های بین‌المللی ایران ابراز خشنودی کرد و گفت: "ایران از بنیانگذاران اوپک است و می‌تواند تولید نفت خود را افزایش دهد. اوپک نیز هر وقت این افزایش تولید در عمل اتفاق افتاد، وضعیت بازار را بررسی و بر اساس آن، تصمیم‌گیری خواهد کرد."

او اضافه کرد: "مذاکرات ایران زمان‌بر است. ما وضعیت را زیر نظر داریم و امیدواریم این مسائل حل شود."